Direktor Googlea Eric Schmidt proveo je četiri dana u jednoj od najizoliranijih država na svijetu. Pozvao ih je na otvaranje svijetu i internetu
Upozorio je, piše New York Times, mladog korejskog vođu Kim Jong-una kako će njegova zemlja još više zaostati ne učini li dostupnijim mobitele i internet.
'U sve povezanijem svijetu odluka o samoizolaciji imat će posljedice na njihov život, ekonomski rast i drugo. Bit će teže premostiti gospodarski jaz. Jasno smo im na to ukazali', rekao je novinarima u pekinškoj zračnoj luci.
Posjet američkog izaslanstva dogodio se u trenutku kada odnosi dvije zemlje nisu dobri. Sjedinjene Države nezadovoljne su sjevernokorejskim testiranjima raketa, za koje Korejci tvrde kako su dio mirnodopskog svemirskog programa.
Amerikanci strahuju kako je riječ o oružju koje bi moglo dosegnuti i njihov kontinent jednog dana, pa stoga pokušavaju i gospodarskom diplomacijom odobrovoljiti komunističku vlast u Pyongyangu.
Schmidt, inače jedan od najglasnijih zagovornika slobode interneta, detaljno je novinarima opisao sjevernokorejsku nacionalnu mrežu 3G, koju je podigao egipatski telekom Orascom, dodavši kako tek miliju od 24 milijuna stanovnika koristi mobitele.
Domaćini su pokušali ostaviti dojam na goste iz SAD-a, prikazujući im što sve njihovi stručnjaci i studenti računalstva mogu i umiju. No, većini stanovnika te zemlje internet je nedostupan, iako je spojena na globalnu širokopojasnu mrežu, a surfanje onih kojima je to dozvoljeno pod strogim je nadzorom.
Sjeverna Koreja ima vlastiti intranet, nazvan Kjangmjong, koji služi distribuciju dokumenata, knjiga i novina iz arhive, ako su ih vlasti odobrile.
Pokojni Kim Jong-Il, prethodni vladar te zemlje, bio je zagovornik tehnološkog napretka i razvitka, u čemu su mu pomagale Rusija, Kina i Indija. No, većinu sredstava koristio je na razvoj balističkih interkontinentalnih projektila.