Hakerski napad pogodio je prošlu subotu Luku Rijeku d.d., jednog od koncesionara u riječkoj luci, ukraden je dio podataka, ali šteta nije velika jer je nakon napada aktiviran sustav zaštite, izjavio je Hini u petak predsjednik Uprave Luke Rijeke Duško Grabovac
Po njegovim riječima, hakerski napad blokiran je pravovremeno pa nisu svi podaci ukradeni, no, ukraden je dio podataka, primjerice komunikacija s klijentima, podaci o teretu, ugovori...
Podaci su bili kopirani i pohranjeni pa su vraćeni, sustav normalno radi, a napad nije utjecao na transport tereta u luci, kazao je Grabovac. Hakerski napad dogodio se u subotu oko 4 sata, a nakon 10 sati zaustavio ga je tim djelatnika Luke. Otkupnina koju su hakeri tražili nije plaćena.
Mediji su za kibernetički napad saznali u objavi HackManaca na platformi X, gdje se navodi da je odgovornost za napad preuzela hakerska grupa 8Base ransomware.
Među ukradenim podacima navode se računi, knjigovodstvena dokumentacija, osobni podaci, potvrde, ugovori o radu te velika količina povjerljivih informacija i ugovora. Postavili su i rok za otkupninu - 10. prosinca ove godine. Platforma HackManac prati kibernetičke napade diljem svijeta, te je ranije objavljivala informacije o napadima na hrvatske tvrtke i institucije.
Kibernetički napadi na tvrtke i institucije
Podsjetimo, u srpnju ove godine Hrvatska je postala metom sofisticiranih kibernetičkih napada koji su izazvali veliku zabrinutost među građanima i stručnjacima. Više tvrtki, državnih institucija i jedna bolnica našli su se na udaru hakerskih grupa, što je dovelo do prekida u radu, gubitka osjetljivih podataka i potencijalno ozbiljnih financijskih gubitaka.
Tada su napadnute financijske institucije (Ministarstvo financija, Poreznu upravu, Hrvatsku narodnu banku, portal Hrvatske narodne banke i Zagrebačku burzu). Zloglasna hakerska grupa LockBit je nedugo zatim izvršila napad na KBC Zagreb, zbog čega je nastao kolaps informatičkog bolničkog sustava, a pritom su ukradeni osjetljivi podaci; medicinska dokumentacija, pravni podaci, podaci o organima i darivateljima. Par dana nakon su pak napadnute dvije velike hrvatske tvrtke - Badel 1862 i Labud.
Napadnuta je i Zračna luka Sveti Jeronim u Splitu. Pala je tada web stranica, brojni odlazni letovi bili su otkazani, oni dolazni uglavnom su preusmjereni prema Zadru ili Dubrovniku, a kompletna procedura odrađivala se ručno.
Hakerski napadi postali su naša svakodnevica, stvarnost i 'ratovi budućnosti'; od phishing kampanji i online prijevara na koje policija kontinuirano upozorava, pa sve do napada hakerskih skupina koje od institucija i kompanija traže otkupnine za ukradene podatke. Prošle godine policija je u Hrvatskoj otkrila i kazneno prijavila ukupno 1688 kibernetičkih napada, što je povećanje od 9,61 posto u odnosu na 2022. godinu.