SAMSUNG TVRDI

Hakeri vole spajanje poslovnog i privatnog

16.07.2014 u 09:18

Bionic
Reading

Istraživanje pod nazivom 'People-Inspired Security' otkriva nove vještine koje omogućavaju spajanje privatne i poslovne domene te koje sve tehnologije zaposlenici koriste u tom procesu

Spajanje poslovnog i privatnog okruženja sve više narušava ravnotežu između privatnog i poslovnog života uredskih zaposlenika, objavljeno je u najnovijem istraživanju tvrtke Samsung, u kojem je sudjelovalo više od 4500 europskih zaposlenika.

Koliko daleko u spajanju privatnog i poslovnog su zaposlenici spremni ići otvara brojna sigurnosna pitanja za europske tvrtke, poput porasta broja unajmljenih hakera.

Tri četvrtine zaposlenika uključenih u Samsungovo istraživanje spaja poslovno i osobno okruženje tako što obavlja osobne stvari za vrijeme radnog vremena (75 posto) te poslovne zadatke u svoje slobodno vrijeme (77 posto).

Gotovo 38 posto ispitanika izjavilo je kako im to omogućava da obave više posla u istom razdoblju, dok 32 posto vjeruje kako im to pomaže da kvalitetnije upravljaju svojim osobnim stvarima te su manje izloženi stresu.


Europski zaposlenici u prosjeku posjeduju deset osobnih aplikacija kao što su Facebook, Whatsapp ili igre na svojim službenim pametnim telefonima te osam poslovnih aplikacija na svojim privatnim telefonima, poput klijenata za poslovnu elektroničku poštu. 41 posto ispitanika koristi svoj privatni pametni telefon za posao i osobne svrhe, dok 32 posto koristi službeni telefon u obje svrhe.

'Naše istraživanje pokazalo je kako većina zaposlenika olakšava svakodnevni užurbani i stresni životni ritam koliko god je moguće, upotrebom mobilnih uređaja i vlastitih tehnoloških znanja kako bi obavili sve poslovne i privatne zadatke brzo i učinkovito, kada god i gdje god to požele.

Negativna strana ovakvog poslovanja su potencijalni sigurnosni rizici koje stvaraju pretjerano savjesni zaposlenici. Prilikom spajanja privatnog i poslovnog života u kombinaciji s mobilnim uređajima, potrebno je jasno odrediti granice privatnih i poslovnih podataka i njihove zaštite. Upravo zato su alati poput sigurnosne platforme Samsung KNOX iznimno važni', rekao je Danijel Bačelić, voditelj odjela poslovnih rješenja tvrtke Samsung Electronics Adriatic.


Istraživanje je otkrilo i unajmljene hakere, iznimno pametne i tehnološki educirane europske zaposlenike koji koriste tehnologije po svom vlastitom izboru kako bi obavili zadani posao, neovisno o restrikcijama tvrtke i poslodavca za kojega rade.

Tako 26 posto ispitanika koristi vlastite tehnologije kako bi zaobišlo ograničenja koja im tvrtke i poslodavci nameću u obavljanju posla (npr. korištenjem vlastitih pametnih telefona kako bi pristupili web stranicama poput Dropboxa, koje su možda blokirane na službenim mobilnim uređajima).

Više od 36 posto zaposlenika u dobi od 18-34 godine su unajmljeni hakeri - što je najveća dobna skupina u cijelom istraživanju, gdje talijanski zaposlenici predvode trendove unajmljenih hakera s čak 34 posto, dok je najmanja pojava istih kod radnika u Belgiji i Nizozemskoj (19 posto).

Utvrđeno je i kako postoji velika razina neinformiranosti među europskim zaposlenicima vezano uz mobilne uređaje i IT sigurnost. 29 posto ispitanika koristi vlastite uređaje u poslovne svrhe, iako ne znaju, ili ne mare, smiju li ih uopće koristiti na taj način.

Španjolski zaposlenici najčešće koriste privatne uređaje na ovaj način (39 posto), dok više od 55 posto svih ispitanika ne zna ima li njihova tvrtka pravila o mobilnoj sigurnosti, a ukoliko i znaju da ih tvrtka posjeduje nisu upoznati s njihovim sadržajem ili ih aktivno zanemaruju.

Cjelovito istraživanje i dodatni sadržaji dostupni su na stranici www.samsungatwork.com