U jeku nove svemirske utrke sve veća opasnost vreba računalne sustave izložene malicioznim hakerskim aktivnostima. Svemirska će industrija, čini se, uskoro morati podići još jednu razinu obrane
Svemirske letjelice, sateliti i sustavi bazirani u svemiru suočavaju se s prijetnjama koje iz dana u dan postaju sofisticiranije i opasnije. Budući da su međusobno povezane tehnologije ključne za kontrolu navigacije, komunikacije i obrambenih sustava, hakerski napadi mogli bi imati katastrofalne posljedice.
'Postoje ograničenja u upravljanju svemirskim sustavima jer fizički pristup letjelicama za popravke ili nadogradnje nakon lansiranja nije moguć', rekao je William Russell, direktor za nacionalnu sigurnost u američkoj vladi. 'Posljedice zlonamjernih kibernetičkih aktivnosti uključuju gubitak podataka misije, smanjenje životnog vijeka sustava ili gubitak kontrole nad svemirskim vozilima.'
Svemirska infrastruktura je osjetljiva na prijetnje u tri ključna segmenta. Prvi je segment u svemiru, a on obuhvaća satelite i letjelice kao mete izravnih napada. Drugi je zemaljski, odnosno stanice na tlu koje služe za kontrolu i komunikaciju. Treći su komunikacijske veze, odnosno linije prijenosa između svemira i Zemlje podložne presretanju i ometanju.
'Prijetnje koje pogađaju kritičnu infrastrukturu na Zemlji mogu uzrokovati ranjivosti i u svemiru', izjavio je Wayne Lonstein, direktor VFT Solutionsa. 'Internet, električna energija, ometanje signala i mnogi drugi vektori mogu prouzročiti kaos u svemiru.'
Rizici umjetne inteligencije u ključnim sustavima
Integracija umjetne inteligencije (AI) u svemirske projekte povećava rizik od sofisticiranih kibernetičkih napada stranih državnih aktera ili pojedinih hakera. Iako AI omogućava brže donošenje odluka s manjim ljudskim nadzorom, takva autonomija otvara vrata nepredvidivim i potencijalno katastrofalnim posljedicama.
Primjerice, NASA koristi AI za odabir znanstvenih uzoraka za robotske rovere. Međutim smanjen ljudski nadzor mogao bi učiniti ove misije ranjivijima na kibernetičke napade. Sylvester Kaczmarek, CTO OrbiSky Systemsa, istaknuo je opasnosti poput 'trovanja podataka', pri čemu napadači unose kompromitirane podatke u AI modele, ili 'inverzije modela', kada izvlače osjetljive informacije iz AI sustava.
'AI sustavi su podložni jedinstvenim vrstama cyber napada, poput zlonamjernih unosa dizajniranih da ga zavaraju i navedu na donošenje pogrešnih odluka', dodao je Lonstein.
Rastuća napetost između SAD-a i Kine
Rivalstvo između SAD-a i Kine, uz Rusiju kao sekundarnog igrača, dodaje novu dimenziju opasnosti. Kako obje nacije pojačavaju svoje svemirske ambicije i vojne sposobnosti, kibernetički napadi na kritičnu svemirsku infrastrukturu postaju sve veća prijetnja. Primjeri iz nedavne povijesti pokazuju razmjere prijetnji te uključuju napade na japansku svemirsku agenciju JAXA 2023., hakerski napad na SpaceX-ov Starlink 2022., a koji je Elon Musk pripisao Rusiji, te krađu podataka iz sustava za praćenje svemirskih vremenskih uvjeta NOAA 2014., povezan s kineskim hakerima.
Kaczmarek upozorava da države poput Kine i Rusije ciljaju američke svemirske sustave kako bi ometale operacije ili krale intelektualno vlasništvo, što bi moglo ugroziti njihovu tehnološku nadmoć, ali i same misije.
Odgovor na digitalne prijetnje
Kako bi se suočile s ovim izazovima, vlade i privatne tvrtke koriste razne sigurnosne metode poput enkripcije, sustava za otkrivanje upada i suradnje s agencijama kao što je američka Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA).
Microsoft, Amazon i Google također surađuju s američkom vladom i privatnim sektorom u razvoju naprednih rješenja. Microsoftov Azure, primjerice, osigurava infrastrukturu za obradu podataka i simulacije svemirskih misija, a Nvidia svojim AI procesorima unapređuje obradu satelitskih podataka i prediktivnu analitiku, iako Lonstein upozorava na rizike prevelike ovisnosti o automatiziranim sustavima, piše CNBC.