ISTRAŽIVANJE SVEMIRA

NASA i SpaceX udružuju snage: Dragonfly misija će istražiti Titan

26.11.2024 u 09:53

Bionic
Reading

Nuklearni helikopter Dragonfly za Saturnov mjesec kreće u srpnju 2028., a do odredišta će stići 2028.

Moćna raketa Falcon Heavy, proizvod SpaceX-a, ponovno će odigrati ključnu ulogu u visoko profiliranoj NASA-inoj znanstvenoj misiji. Agencija je danas, 25. studenog, objavila da je odabrala Falcon Heavy za lansiranje misije Dragonfly, vrijedne 3,35 milijardi dolara, čiji je cilj istražiti potencijal za život na Titanu, golemom Saturnovom mjesecu.

Ovo nije prvi put da Falcon Heavy sudjeluje u NASA-inim velikim projektima. Raketa je već lansirala sondu Psyche prema metalnom asteroidu u listopadu 2023. te letjelicu Europa Clipper prema Jupiterovu mjesecu Europi u listopadu 2024. godine. izvještava Space.

Ugovor za lansiranje Dragonflyja dogovoren je po fiksnoj cijeni i iznosi gotovo 257 milijuna dolara. U taj iznos uključeni su troškovi lansiranja i ostali povezani troškovi misije, navode NASA-ini službenici u najnovijem priopćenju.

Planirano je da Falcon Heavy lansira helikopter veličine automobila tijekom trosatnog lansirnog prozora u srpnju 2028. godine. Nakon lansiranja, Dragonfly će provesti šest godina putujući do Titana, drugog najvećeg mjeseca u Sunčevu sustavu, odmah iza Jupiterova Ganimeda.

Tajnoviti Titan

Titan nije intrigantan samo zbog svoje veličine. Ovaj ledeni mjesec jedino je tijelo u Sunčevu sustavu koje, osim Zemlje, ima stabilne tekuće površinske rezerve. Njegova mora i jezera sastoje se od ugljikovodika, poput metana i etana, dok su organski spojevi, građevni blokovi života kakvog poznajemo, uobičajeni.

Znanstvenici vjeruju da Titan ima potencijal podržavati život, bilo na svojoj neobičnoj površini ili u podzemnom oceanu tekuće vode koji se pretpostavlja da postoji ispod ledene kore. Misija Dragonfly osmišljena je kako bi istražila ovu mogućnost i pružila detaljan uvid u ovaj fascinantni svijet.

Prema NASA-inim službenicima, Dragonfly će koristiti znanstveni instrumentarij razvijen uz pomoć globalnih partnera kako bi ispitao naseljivost Titana, istražio napredak prebiotičke kemije – posebno na mjestima gdje su se ugljikom bogati materijali mogli miješati s tekućom vodom tijekom duljih vremenskih razdoblja. Tamo će tražiti kemijske tragove mogućeg života, bilo na bazi vode ili ugljikovodika.

Dron pogonjen nuklearnom energijom

Nuklearno pogonjeni Dragonfly rotorcraft dizajniran je za letove između različitih lokacija na Titanu, pružajući jedinstvenu mogućnost detaljnog istraživanja raznovrsnih krajolika. Letjelica će na površini Titana raditi otprilike dvije i pol Zemljine godine, prenoseći podatke natrag na Zemlju.

Dragonfly je tijekom razvoja doživio kašnjenja i povećanje troškova. Kada je NASA 2019. odabrala ovu misiju, ukupni trošak bio je ograničen na milijardu dolara, a lansiranje je bilo planirano za 2027. godinu. Takvi izazovi nisu rijetkost kod ambicioznih istraživačkih projekata, no misija je nedavno ostvarila značajan napredak i ostaje na pravom putu za lansiranje 2028. godine.

Falcon Heavy: ključ za svemirske misije

Falcon Heavy trenutačno je druga najsnažnija raketa u službi, odmah iza NASA-ine Space Launch System rakete za misije na Mjesec. Falcon Heavy je do sada lansiran 11 puta, a posljednje lansiranje, 14. listopada 2024., poslalo je letjelicu Europa Clipper prema Jupiterovu oceanskome mjesecu Europi.

Odabir Falcon Heavyja za misiju Dragonfly još je jedan dokaz njegove pouzdanosti i ključne uloge u istraživanju svemira. Ako sve prođe prema planu, ova suradnja između NASA-e i SpaceX-a donijet će revolucionarna otkrića o mogućnosti života izvan Zemlje.