Ugledni časopis The Scientist proglasio je nedavno hrvatsku tvrtku Genos najboljom na svijetu prema uvjetima za rad znanstvenika u industriji biotehnologije i biomedicine
'Na vrhu ovogodišnje liste je novopridošli Genos, hrvatska kompanija entuzijastičnih mladih znanstvenika koji su tek izašli iz škola ili su još uvijek u njima. Iako tvrtka zapošljava samo 25 ljudi održava jake veze s akademskom zajednicom što joj omogućuje da sudjeluju u velikim projektima kao što je prva cijelogenomska asocijacijska studija humanog glikoma', piše The Scientist
Genos, prvi privatni DNA laboratorij u široj regiji, ovaj je tjedan proglašen najinovativnijom malom tvrtkom u Hrvatskoj, a u studenom prošle godine zajedno s PMF-om dobio je 14 milijuna kuna za razvoj personalizirane medicine. Sa šest aktivnih FP7 projekata jedno je od najuspješnijih malih poduzeća u Europi u natječajima za europske istraživačke projekte.
Na drugo mjesto Scientistove liste zasjela je tvrtka Vitae Pharmaceuticals iz Washingtona sa 50 zaposlenika koja se, među ostalim, bavi istraživanjem Alzheimerove bolesti i dijabetesa.
Za njima slijede druge manje kompanije, ali i divovi poput DuPonta, Dow AgroSciencesa i Monsanta koji se našao na 10. mjestu.
Vlasnik tvrtke Gordan Lauc za tportal je objasnio da je Scientistova studija, među ostalim, provedena anketiranjem zaposlenika, odnosno da je osim objektivnih pokazatelja kao što su raspoloživost sredstava za istraživanje, oprema i sl. jedan od kriterija bio i subjektivan dojam zaposlenika.
Budući da je The Scientist jedan od vodećih stručnih časopisa za znanstvenike koji objavljuje vijesti, prati trendove u istraživanjima i slično, ovaj rezultat doživio je kao veliko priznanje.
'Osobno sam jako iznenađen. Ja znam da smo dobri i da su svi uglavnom zadovoljni, no doista nisam očekivao da ćemo biti na prvom mjestu. Kada su nam inicijalno najavili da smo među prvih 12 najboljih i to nam je bila jako velika stvar. Biti jedan od 12 najboljih na svijetu je fantastično. No biti prvi i najbolji je doista jedinstven osjećaj. U Hrvatskoj to dožive poneki sportaši, međutim, u poslovnom svijetu ovako nešto je doista rijetkost', rekao je prvi čovjek Genosa.
Nakon ovoga, ističe, mogu imati samo jednu ambiciju, a to je ostati najbolji.
'Sve ispod prvog mjesta sada će predstavljati neuspjeh. Genos je orijentiran na globalno tržište i već danas preko 80% naših prihoda stiže iz inozemstva. Dakle, želimo u hrvatskoj razviti centar koji će u području glikomike biti najbolji u svijetu.'
Lauc priznaje da bi se najveće uspjehe njegova firma tek trebala ostvariti.
'U posljednjih nekoliko godina uspjeli smo neke od najvećih istraživačkih grupa u svijetu zainteresirati da uključe glikomiku u svoja istraživanja. Tako danas imamo velike projekte na području kolorektalnog karcinoma, upalnih bolesti, dijabetesa, lumbalne boli sl. No svi ti projekti su na početku pa njihove rezultate tek očekujemo. Jedan od primjera rezultata koje očekujemo u budućnosti je i biomarker za jednu podvrstu dijabetesa koji omogućuje prelazak na puno učinkovitiju terapiju za dio pacijenata s dijabetesom', objasnio je Lauc.