Simpatični i dobroćudni animirani znanstvenik postao je ambasadorom inicijative 'eSkills for Jobs 2014.' Svojim likom treba ukazati kako su ICT zanimanja zanimljiva, šarolika te da se odabir fakulteta treba temeljiti na perspektivi zapošljavanja koju nudi
Time je postao dio nastojanja da se mladi na vrijeme educiraju o stanju na tržištu rada te za sebe odaberu ICT zanimanja kao uspješni karijerni put.
Procjenjuje se kako će do 2020. godine u Europskoj uniji nedostajati čak 900 tisuća ICT stručnjaka. EU trenutno ima oko 26 milijuna nezaposlenih, dok u Hrvatskoj bilježimo visoku brojku od 380 tisuća nezaposlenih. Od 2006. svake godine u EU diplomira 9,5 posto manje ICT profesionalaca.
Najveći nedostatak ICT profesionalaca očekuje se u Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Francuskoj i Italiji. Računarstvo i informacijske tehnologije su jedna od rijetkih kategorija za koju hrvatske Preporuke za obrazovnu upisnu politiku predlažu povećanje upisnih kvota.
Prosječna plaća u ICT sektoru je 26 posto viša od prosjeka. Prema rezultatima istraživanja koje je inicijativa eSkills for Jobs nedavno provela u Hrvatskoj, 70 posto poslodavaca planira zapošljavati novi kadar, dok njih 66 posto podržava zapošljavanje pripravnika.
ICT vještine u najvećem se broju stječu na fakultetima, a za njima slijede visoka učilišta, otvorena učilišta, autorizirani trening centri, besplatni on-line tečajevi i certificiranje.
84 posto ispitanih poslodavaca izjavilo da dodatni seminari, tečajevi i edukacije značajno utječu na njihovu odluku prilikom zapošljavanja. 73 posto poslodavaca vrednuje prednosti koje donosi dodatno obrazovanje zaposlenika.
U 53 posto ispitanih tvrtki tvrdi kako više vredniju pojedince koji su stekli priznati IT certifikat, a među najtraženije spadaju Oracle Certified Professional, IBM, HP, Microsoft MCSA, MCITP i MCSD, Adobe, Red Hat Certified Systems Administrator, Java Certified Programmer, Project Management Professional.
52 posto poslodavaca koji odlučuju o zapošljavanju IT profesionalaca u tvrtkama kaže da će prednost dati onima koje imaju završen petogodišnji studij (razina magistar, VSS), a 41 posto tvrtki najnižom poželjnom razinom formalnog obrazovanja smatra onu prvostupnika, nakon završenog trogodišnjeg studija (VŠS).
Bez obzira na lakši put do posla, mladi ne odabiru inženjerske studije - čak 48 posto bira studije na kojima je lakše doći do diplome.
Pogledajte i infografiku: