savjeti

Imate li sindrom računalnog vida? Evo najčešćih uzroka

18.05.2018 u 08:54

Bionic
Reading

Svakodnevno višesatno gledanje u ekran računala opetećuje oči i dovodi do neugodnih posljedica koje se u nekim slučajevima mogu negativno odraziti na zdravlje

Ako redovito provodite sate ispred računala, a na kraju dana dobijete glavobolju i suhe oči, moguće je da vaš stol nije pravilno postavljen ili previše naprežete oči, što utječe na čak 90 posto ljudi.

Što je naprezanje očiju?

Kada se usredotočite na nešto, mišići očiju i oni oko njih rade kako bi promijenili oblik vašeg oka i prilagodili ga daljini objekta u kojeg gledate. Koko biste se usredotočili na nešto daleko, leća mora biti oblikovana na jedan način; da se usredotočite na nešto blizu vašeg lica, leća se oblikuje na drugi način.

Naprezanje oka, također poznato i kao sindrom računalnog vida, događa se kada su vaše oči ostale usredotočene na blizi objekt, na primjer monitor računala ili mobilni uređaj, tako dugo da oštećuje mišiće oko očiju.

Tijekom dana, mišići oka postaju umorni i gube sposobnost da se fokusiranja. Kako se stanje pogoršava, to može dovesti do povećane napetosti mišića, smanjenja treptaja, opće nelagode i drugih simptoma.

1 (8 of 15)
  • Dizajnerske dioptrijske naočale by Boris Banović
  • 1 (2 of 15)
  • 1 (3 of 15)
  • 1 (4 of 15)
  • 1 (5 of 15)
    +10
Dizajnerske dioptrijske naočale by Boris Banović Izvor: Promo fotografije / Autor: Promo

Pet glavnih simptoma naprezanja očiju

Ako niste sigurni imate li sindrom računalnog vida, razmislite o tome jeste li tijekom dana pretrpjeli neke od ovih simptoma nakon što ste koristili računalo dulje od tri sata:

  • Umorne oči. U blagim slučajevima može predstavljati poteškoće dok gledate u nešto, osobito kad se oko brzo fokusira s jedne udaljenosti na drugu. Kako se pogoršava, umor očiju može uzrokovati bol ili nelagodu oko očiju.
  • Nadražujuće oči. U početku možete osjećati nešto poput grebanja oka, a kako se stanje pogoršava, možda čak i nešto poput gorenja te crvenilo. Sve su to znakovi da su vam oči isušene.
  • Zamagljen vid. Tekst i slike možda će izgledati nejasno čak i kad vam se čini da su vam oči ispravno fokusirane. Ili možete vidjeti dvostruko. Ako je krivac računalo, problem će se riješiti nakon što se odmorite.
  • Glavobolja ili vrtoglavica. Ovo su znakovi da se naprezanje očiju pretvorilo u nešto ozbiljnije. Trebali biste otići liječniku ako glavobolje ili vrtoglavica traju dulje od jednog dana.
  • Bol u vratu i ramenima. Kako se vaš vid pogoršava, tijelo će se podsvjesno prilagoditi kako biste bolje vidjeli. To dovodi do lošeg držanja, što utječe na vrat, ramena, pa čak i leđa.

Bolje je riješiti problem čim osjetite da nešto nije u redu, da su vam oči ukočene ili napete. Ako zanemarite prve znakove, svejedno je moguće izliječiti sindrom, no proces oporavka bit će dulji.

Međutim, u većini slučajeva, naprezanje očiju je privremeno i nestaje čim prestanete koristiti računalo ili mobilne uređaje. U blagim slučajevima, ponovno ćete se osjećati normalno nakon nekoliko sati ili sljedećeg jutra. Starije osobe, ili oni koji napinju oči duži niz godina, trebat će više vremena za potpuni oporavak.

prepoznajete li se?

Držite mobitel na ovim mjestima? Sada je pravo vrijeme da prestanete

Pogledaj galeriju

Kako ublažiti i spriječiti razvijanje sindroma računalnog vida

Za trenutno olakšanje možete koristiti kapi za oči. Računala uzrokuju suhe oči jer vjerojatno manje trepćete prilikom gledanja u zaslon.

Pazite na razinu vlage u prostoriji jer suhi zrak isušuje oči. Idealna vlažnost je između 30 i 50 posto.

Za dugoročnije olakšanje uvijek se pridržavajte pravila 20-20-20. Svakih 20 minuta, pronađite objekt udaljen najmanje 20 stopa (oko 6 metara) i gledajte u njega najmanje 20 sekundi. Ovaj jednostavan trik može odgoditi - ili čak ukloniti zamor i naprezanje očiju.

Osim toga, pripazite da postavite monitor računala u najbolju poziciju. U najmanju ruku, trebao bi biti udaljen 50-60 centimetara od očiju. Kada gledate ravno, vaše oči trebaju biti poravnane s vrhom monitora. Poželjno je da gledate prema dolje umjesto prema gore.

Svjetlina zaslona je također vrlo važna – svjetlija je bolja jer svjetliji zaslon dobro utječe na zjenice, što omogućuje da se oči fokusiraju s manje napora. Veća slova bolja od sitnijih i povećajte ih kad god je to moguće.

Razmislite o kupnji računalnih naočala. To naočale su poput onih za čitanje jer ih nosite samo pri korištenju računala, ali im je cilj olakšati fokusiranje i gledanje s manje napora. Posebne su jer imaju radne progresivne naočalne leće i znatno veću zonu dioptrije za srednje udaljenosti u odnosu na standardne leće, za udobniji vid tijekom rada na računalu. Posebno koristan je antirefleksni sloj protiv odsjaja koji eliminira refleksije koje mogu uzrokovati naprezanje očiju.

Ostale pogreške tijekom rada na računalu koje mogu uzrokovati nelagodu

Naprezanje oka nije jedini problem koji se može pojaviti koristite računalo. Ponavljajuća ozljeda u zglobovima i opće pogoršanje zdravlja zbog sjedećeg načina života, glavne su ozlijede.

Zato je najbolje prebacivanje na ergonomski miš, ulaganje u pravilno dizajniranu stolicu za urede i korištenje podesivih radnih stolova za mijenjanje položaja između sjedenja i stanja tijekom dana.

PROLJETNO IZDANJE

HP predstavio nove laptope, pogledajte o čemu se radi

Pogledaj galeriju