Nije nije tako uobičajeno na internetu kao vađenje kakvog materijala iz 'naftalina' i iznenadna viralnost. 'Ninio's extinction illusion' čini niz linija na čijim se pojedinim sjecištima nalazi i crna točkica. Njih je ukupno 12 na slici, no ljudi mogu istovremeno vidjeti maksimalnih tri komada...
Istraživački rad iz 2000. na kojem su radili Ninio, J. i Stevens, K. A. nazvan 'Varioations on the Hermann grid: an extinction illusion' bavi se upravo ovom temom. Šesnaest godina trebalo je proći do viralnosti, koja je osvojila Reddit, baš kao i druge mreže.
'Kad se bijeli diskovi u blještavoj mreži smanje veličinom i doda im se crni rub, oni su skloni nestajanju. Moguće je vidjeti samo nekoliko njih istovremeno, u skupinama koje se nepravilno kreću po mreži. Tamo gdje se (diskovi) ne vide, sive linije se čine neprekinutima, stvarajući sive prijelaze koji u stvarnosti tamo nisu', stoji u istraživačkom radu. Sami rad ne donosi potpuno jasan razlog zašto se ovo događa, no izvjesno je riječ o fenomenu koji je prisutan i u svakodnevici.
Ljudske oči kupe mnoštvo informacija - a mozak filtrira dio koji smatra 'nebitnim'. Mehanizmi koji stoje iza svega toga nisu potpuno jasni. Bilo kako bilo, varijacija na ovu optičku iluziju je čitavo mnoštvo, a internet samo čeka što je sljedeće za izvlačenje iz prašine.
There are twelve black dots at the intersections in this image. Your brain won’t let you see them all at once. pic.twitter.com/ig6P980LOT
— Will Kerslake (@wkerslake) September 11, 2016