KNJIŽEVNO BLAGO

Povratak kralja Arthura: Istraživači otkrili priče skrivene u prastarom uvezu

31.03.2025 u 13:36

Bionic
Reading

Netko je prije 500 godina odlučio koristiti dijelove danas vrijednog manuskripta kako bi uvezao evidenciju imovine

Izvanredno otkriće u Knjižnici Sveučilišta Cambridge otkrilo je dosad nepoznate odlomke iz legendi o Arthuru zahvaljujući primjeni vrhunskih tehnika digitalnog snimanja. Istraživači su uspješno izvukli i dešifrirali fragment 'Suite Vulgate du Merlin', ključnog dijela ciklusa iz 13. stoljeća, iz uveza knjige iz 16. stoljeća.

Ovaj specifični fragment pronađen je unutar uveza inkunabule, knjige tiskane prije izuma tiskarskog stroja, što ukazuje na uobičajenu praksu recikliranja starijih rukopisa u srednjem vijeku i renesansi. Pergament, materijal na kojem je tekst napisan, bio je skup i vrijedan, pa su se stariji rukopisi često koristili kao uvez ili punilo za nove knjige.

Novi uvid u legendu kralja Arthura

Fragment sadržava vrijedne uvide u taj svijet, uključujući detalje o bitki kod Cambénica i Merlinovu pojavljivanju na dvoru kralja Arthura. Dr. Irène Fabry-Tehranchi, francuska stručnjakinja u Knjižnici Sveučilišta Cambridge, i njezini kolege koristili su kombinaciju multispektralnog snimanja, CT skeniranja i 3D modeliranja kako bi 'virtualno razvili' osjetljiv pergament bez nanošenja fizičke štete.

'Da je ovo učinjeno prije 30 godina, fragment bi možda bio izrezan, razvijen i spljošten. Ali danas očuvanje in situ daje nam ključan uvid u arhivske prakse 16. stoljeća, kao i pristup samoj srednjovjekovnoj priči', izjavila je Fabry-Tehranchi.

Monumentalna epska proza u pet dijelova i napisana na starofrancuskom pruža sveobuhvatan prikaz legendi o Arthuru. Otkriveni fragment, koji datira između 1275. i 1315. godine, dodaje jedinstveni dio slagalice jer je poznato manje od 40 primjeraka 'Suite Vulgate du Merlin'.

Ovaj projekt nije samo otkrio izgubljeni dio književne povijesti, već je i uspostavio vrijednu metodologiju za istraživanje drugih osjetljivih rukopisa ugrađenih u uvez knjiga. 'Knjižnice i arhivi diljem svijeta suočavaju se sa sličnim izazovima u ispitivanju krhkih fragmenata ugrađenih u uvez, a naš pristup pruža model za neinvazivan pristup i proučavanje', zaključila je Fabry-Tehranchi.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Cambridge University Library (the UL)

To otkriće naglašava snagu moderne tehnologije u očuvanju i otkrivanju tajni prošlosti, pretvarajući ono što se nekad smatralo otpadnim materijalom u riznicu povijesnog i književnog znanja. Osim toga, ovaj pronalazak otvara vrata za daljnja istraživanja o srednjovjekovnoj književnosti i praksama uvezivanja knjiga.

Istraživači sada planiraju primijeniti ovu metodologiju na druge slične fragmente pronađene u knjižnici, nadajući se da će otkriti još više izgubljenih priča i povijesnih podataka. Ova tehnika ne samo da čuva fizički integritet artefakata, već i omogućuje detaljniju analizu teksta i materijala, što bi bilo nemoguće tradicionalnim metodama, objašnjava Gizmodo.

Otkriće ovog fragmenta također baca novo svjetlo na važnost digitalizacije i očuvanja kulturnog nasljeđa. Knjižnice i arhivi diljem svijeta sve više koriste digitalne tehnike za zaštitu i proučavanje svojih zbirki, čime osiguravaju da one budu dostupne budućim generacijama.