Istraživači iz ekspedicije Neuron Atmos u Albaniji su otkrili Neuron, masivno vodeno tijelo s 8335 kubičnih metara termalne mineralne vode – što je više od tri puta veći volumen od olimpijskog bazena
Prije nekoliko godina tim čeških speleologa otkrio je golem podzemni sustav termalnih izvora u Albaniji. Nisu ni slutili da će ih to otkriće dovesti do najvećeg poznatog podzemnog termalnog jezera na svijetu.
'Prateći visok stup pare koji je izlazio iz vapnenačkog masiva, uspjeli smo pronaći ponor dubok više od stotinu metara', rekao je Marek Audy, speleolog i voditelj ekspedicije Neuron Atmos, koja je došla do ovog senzacionalnog otkrića, prema priopćenju Neuron Foundationa. 'Nazvali smo ga Atmos. Na dnu smo otkrili snažan termalni priljev i golemo jezero.' Nazvano Neuron, u čast češke znanstvene zaklade koja je financirala istraživanje, ovo jezero nalazi se 127 metara ispod površine.
No tijekom prve ekspedicije tim nije imao odgovarajuću opremu za precizna mjerenja. Bilo im je jasno da su pronašli nešto ogromno, ali nisu mogli dokazati kolike je veličine.
Zato su se vratili nekoliko godina kasnije s naprednijim znanstvenim instrumentima, što je zahtijevalo dodatne financije.
'Tijekom početnog istraživanja izradili smo osnovnu kartu pomoću naše opreme i odmah shvatili da smo otkrili nešto iznimno', rekao je Richard Bouda, fotograf i speleolog u ekspediciji, za Euronews.
'Zahvaljujući Neuron Foundationu, kasnije smo mogli koristiti mobilni LiDAR skener, a on nam je omogućio precizno mjerenje cijele špilje i jezerskog područja. Također surađujemo s hidrolozima koji pomoću sonara analiziraju podvodni dio jezera.'
Tijekom druge ekspedicije tim je proveo hidrogeološku analizu i konačno potvrdio dimenzije jezera.
Neuron je 138 metara dug, 42 metra širok i ima ukupan opseg od 345 metara. Njegov volumen iznosi 8335 kubičnih metara termalne mineralne vode – po čemu je više od tri puta veći od olimpijskog bazena.
'Zahvaljujući znanstvenicima s kojima surađujemo, sada znamo da okolni izvori dobivaju vodu iz ovog jezera', rekao je Bouda za Radio Prague International. 'Vjerujemo da bi ovo otkriće moglo doprinijeti zaštiti cijelog područja i boljem razumijevanju njegove hidrologije jer do danas nitko sa sigurnošću ne zna kako su ove podzemne vode povezane s površinom.'
Jezero Neuron smješteno je u regiji Vromoner, na granici Grčke i Albanije. Zbog napetosti između dviju zemalja u prošlom stoljeću ovo područje dugo je bilo izvan znanstvenog fokusa, što ovu ekspediciju čini još značajnijom. 'Ovo otkriće moglo bi imati ogroman utjecaj na razumijevanje podzemnih ekosustava i geoloških procesa', rekao je Audy za National Geographic. 'Želimo istražiti i druge dijelove špilje te saznati više toga o geologiji i biologiji ovog područja.'
Dok se svijet ponovno utrkuje u istraživanju svemira, vrijedno je podsjetiti na to da o svom planetu, osobito o njegovom podzemlju, još uvijek znamo iznenađujuće malo, piše Gizmodo.