ISTRAŽIVANJE SVEMIRA

Jesmo li to upravo našli prvu bjelančevinu vanzemaljskog porijekla?

03.03.2020 u 12:19

Bionic
Reading

U meteoritu koji je pao na Zemlju prije 30 godina otkrivena je bjelančevina za koju znanstvenici pretpostavljaju kako je nastala nekad davno u svemiru

U meteoritu Acfer 086, otkrivenom 1990. godine u Alžiru, pronađen je hemolitin, bjelančevina koja se sastoji od željeza i litija, dva građevna bloka za život.

Rezultate istraživanja 173 grama teškog meteorita možete pogledati u repozitoriju arXiv. Analiza cijelog spektra izotopa povezanih sa svakim molekularnim fragmentom pokazala je natprosječno visoke vrijednosti kakve se obično ne povezuju sa Zemljom.

u punom sjaju

Pokazao se prvi Supermjesec ove godine: Pogledajte prizore iz Pule i Sarajeva

Pogledaj galeriju

Već se dulje vrijeme pretpostavlja kako bjelančevine postoje i u svemiru, ne samo na našem matičnom planetu. Ovo bi mogla biti prva konkretna potvrda tih hipoteza.

Hemolitin u Acferu 086 sličnog je sastava bjelančevinama na Zemlji. Omjer vodika i izotopa deuterija u njemu sličan je onome u Oortovom oblaku, pa se stoga pretpostavlja kako je nastao prije 4,6 milijarde godina, u protosolarnom disku.

U istraživanju objavljenom u listopadu 2019. godine naznačeno je kako bi drugo ikad zabilježeno međuzvjezdano tijelo, komet 2l/Borisov, moglo sadržavati vodu koja je stigla izvan Sunčevog sustava.

Drugo istraživanje, objavljeno 2018. godine, pretpostavlja kako bi kometi i njima slični objekti mogli prenositi mikrobima sličan život na udaljenostima koje se mjeri tisućama svjetlosnih godina, piše New York Post.