Najnoviji veliki smartfon iz Samsunga nedvojbeno demonstrira maksimum značajki koje korejski tehnološki div može utrpati u premijski smartfon
Samsung već neko vrijeme nastoji svima dokazati da njihova tehnološka rješenja nadmašuju svu konkurenciju iz Kine i SAD-a, a krajnji argument u neku je ruku najnovija serija Note10 uređaja, predvođenih Galaxy Noteom10. Karakteristične značajke poput digitalne olovke S Pen, nevjerojatno jakog hardvera i kamere koja je napravljena da impresionira postali su svojevrsni kamen temeljac 'nabrijanog' Galaxy Note modela. Njegova skuplja varijanta, 6.8-inčni Galaxy Note 10+ uzima osnovnu formulu Android perjanice i ubacuje je u šestu brzinu, dodajući značajke i karakteristike koje, koliko god impresivne bile, prije svega služe da dokažu što sve Samsung može napraviti.
Veliki brat Notea10
Za početak, Galaxy Note10+ je velik telefon. Vrlo velik. Njegov ekran je veći i od onog na novom iPhoneu, i od onog na novom OnePlusu. Rubove prepoznatljivog Samsungovog zakrivljenog dizajna ovog puta štiti veći i čvršći aluminijski okvir, dok pozadina ukrašena sedefastim efektom odvlači pažnju kamo god išli. Telefon, upravo zbog 'kameleon' efekta izgleda kao malo koji drugi te ga je pravi užitak fotografirati.
U praksi, doduše, staklo na pozadini je relativno lako zaprljati otiscima prstiju, što znači da ćete ga često morati čistiti ako i dalje želite taj 'premijski osjećaj'. Težina smartfona također ide rukom pod ruku s njegovom veličinom - Note10+ teži nešto manje od 200 grama i to se vrlo lako osjeti. Osobno mi težina nije smetala, no vjerujem da ona služi kako bi ostavila dojam 'profesionalnog' uređaja, nečega što zbilja osjetite u džepu i nečega što je jače od drugih smartfona.
Moćne značajke
Taj osjećaj moći proseže se kroz cijeli uređaj. Pogonjen Samsungovim 7 nanometarskim procesorom Exynos 9825 uparenim sa čak 12 GB radne memorije, Galaxy Note10+ ostavlja dojam uređaja koji nikad ikad neće zatrzati niti posustati u radu. Tijekom jednotjednog korištenja na njemu sam isprobao niz manje i više zahtjevnih aplikacija od kojih niti jedna nije imala ikakvih problema pri radu. Igre i multimedija izgledaju jako dobro i zbog veličine ekrana ne prisiljavaju korisnika da približava smartfon licu. Konačno, zvuk je dovoljno prodoran i glasan da Note10+ mogu zamisliti i kao improvizirani prijenosni zvučnik.
Snimanje i obrada multimedije
Sve ovo zaokružuje četverostruki set stražnih kamera koje u kombinaciji sa jako dobrim softverom za obradu fotografija praktički bilo koga može pretvoriti u kavog-takvog fotografa. Najviše me impresioniralo automatsko kadriranje i korekcija boja koje su tijekom svakodnevnog korištenja, kao što možete vidjeti u fotografijama, polučile jako kontrastnim i bistrim slikama karakterističnima za Samsungov 'stil' digitalne fotografije.
HDR također izgleda predivno, pogotovo pri snimanju zalazaka sunca ili područja sa vrlo izraženim kontrastom svjetla i tame. Bez da duljim, uglavnom, osnovne značajke kombinirane sa tri dostupne širine kadra pružaju hrpu kreativne slobode, a kao šlag na kraju tu je i mogućnost snimanja fotografija i podešavanja postavki putem gestikulacija digitalnom olovkom S Pen.
Što se dugo najavljivanog bokeh efekta kod snimanja videa tiče, njega još treba doraditi, s obzirom da nerijetko 'pojede' dio subjekta tijekom snimanja i ne ostavlja impresivni efekt kao u slučaju fotografije. Teleskopsko snimanje zvuka također ima ograničeno područje djelovanja, s obzirom da najbolje radi kada je korisnik direktno 'naciljan' uređajem. Sve ove značajke su izvrsno smišljene, no trebaju još malo softverske dorade prije nego što potpuno sazriju.
S Pen
Tim rečeno, S Pen ima više namjena od snimanja selfija. Nova olovka reagira brže od prošlogodišnje varijante i u načelu sve radi brže i elegantnije, što je super vijest za kreativce koji će moći skicirati s manjim zastojima i kašnjenjem slike za potezom ruke. Konačno, tu je i baterija od 4300 mAh koja uparena s punjačem od 25 V pruža skoro kontinuirano korisničko iskustvo sa vrlo podnošljivim vremenom punjenja. Ako se morate nekamo žuriti, naravno, uvijek možete posegnuti za Samsungovim punjačem od 45 V koji će uređaj napuniti još brže.
Kupiti ili ne?
Sve ove značajke nadovezuju se na dojmove koje sam sakupio isprobavajući Note10. Problem je, doduše, što ovaj uređaj po višoj cijeni nudi praktički istu stvar, samo u većem pakiranju, što znači da ga je potrebno isprobati iz prve ruke prije eventualne odluke o kupnji. Njegove dimenzije, težina i cijena su, po mojem mišljenju, presudni faktori koji će vas ponukati da ga kupite ili zaobiđete, s obzirom da u samom startu donosi značajke i nesmiljenu snagu koja više služi kao demonstracija tehnološke moći nego nešto što bi prosječni korisnik mogao iskoristiti.
Ako tražite veliki ekran, nabrijane značajke koje nadmašuju konkurenciju, obožavate koristiti S Pen, a zbilja vam je stalo do ogromnog ekrana i (jako) dobrih fotografija, Galaxy Note10+ vrijedi uzeti u obzir - nakon što ga iz prve ruke isprobate u dućanu.
Samsung Galaxy Note10 tehničke specifikacije
- Dimenzije: 162.3 puta 77.2 puta 7.9 mm
- Ekran: Dynamic AMOLED, 6,8 inča, rezolucija 1440 x 3040 piksela, omjer 19:9
- Masa: 198 g
- Kućište: Gorilla Glass 6, aluminijski okvir
- Procesor: Exynos 9825
- GPU: Mali-G76 MP12
- Memorija: 256 GB (proširivo do 1TB), 512 GB (proširivo do 1TB), 12 GB RAM
- Stražnja kamera: Širokokutni objektiv 12 MP, aperture f/1.5 do 2.4, telefoto objektiv 12 MP, ultraširoki objektiv 16 MP aperture f/2.1, TOF 3D VGA kamera
- Prednja kamera: Širokokutni objektiv osjetljivosti 10 MP, apertura f/2.2
- Baterija: li-ion 4300 mAh, neizmjenjiva
- Senzori i ostalo: čitač otiska prsta ispod ekrana, senzor za prepoznavanje lica
- Operativni sustav: Android 9.0 Pie
- Cijena: 8.499 kuna
- Ustupio: Samsung