Teško je povjerovati da je prošlo četvrt stoljeća otkako smo dočekali novo tisućljeće. Godina 2000. donijela je glazbene hitove poput Bon Jovijevog 'It's My Life' i NSYNC-ovog 'Bye Bye Bye', uvela nas u eru tehnologije s prvim mobitelom s kamerom i započela globalne fenomene poput reality showova 'Survivor' i 'Big Brother'
Život je tada izgledao potpuno drugačije: nismo živjeli 'od mjeseca do mjeseca' zbog rasta troškova, svijet je bio mirnije mjesto, a Instagram nije postojao ni u teoriji. Pa ipak, mnoge su stvari iz te godine oblikovale pop-kulturu i ostavile trajan trag, pa nas, priznali to ili ne, sigurno uhvati nostalgija za nekim prošlim vremenima.
Dok slavimo 2025., zanimljivo je osvrnuti se na godine koje su oblikovale naše današnje svjetonazore, ukus i stil. Godina 2000. možda izgleda daleko, ali njezin utjecaj itekako je prisutan i danas, barem kod milenijalaca.
Godine 2000. Jennifer Lopez nosila je legendarnu zelenu Versaceovu haljinu na dodjeli Grammyja, a ta je haljina pokrenula inovaciju – pretragu Google Images.
U međuvremenu je remake 'Psiha' Alfreda Hitchcocka postao kultni film, a Coldplay, koji je tada izdao album 'Parachutes', nastavio je osvajati svijet hitovima poput 'Yellow', 'Viva la Vida' i 'A Sky Full of Stars'.
NSYNC-ov hit 'Bye Bye Bye' i pjesma 'She Bangs' Rickyja Martina zavladali su top-listama dok je Lee Ann Womack osvojila publiku svojim emotivnim hitom 'I Hope You Dance'. U međuvremenu, pjesma 'Who Let the Dogs Out' grupe Baha Men također je postala globalni hit.
Pjesma 'Bye Bye Bye' dospjela je na četvrto mjesto Billboardove liste Hot 100, a spot je postao kulturni fenomen, zadržavši se na prvom mjestu 'Total Request Live' 25 dana. Čak je bio nominiran za video godine za MTV Video Music Awards.
Nakon uspjeha tri knjige iz serijala 'Harry Potter', J.K. Rowling objavila je četvrtu - 'Harry Potter i plameni pehar' u ljeto 2000. godine. Godine 2020. Screen Rant je izvijestio da je prodana u oko 65 milijuna primjeraka, što je čini drugom najpopularnijom knjigom u serijalu.
Prošlo je 25 godina otkako je Julia Quinn objavila prve romane iz serijala - 'Bridgerton', 'Vojvoda i ja' i 'Vikont koji me volio'. U gotovo 25 godina od objavljivanja njezine knjige postale su predložak jedne od najpopularnijih Netflixovih serija do danas - 'Bridgertona', a nakon toga i spin-offa o kraljici Charlotte.
Prvi mobitel s kamerom, J-SH04, predstavljen je 2000. godine. Imao je samo 0,11 megapiksela, no bio je revolucionaran. Iste godine svijet je upoznao The Sims, računalnu igru koja je do danas prodana u više od 200 milijuna primjeraka.
Reality TV doživio je procvat – 'Survivor' i 'Big Brother' debitirali su 2000. godine. Među filmovima, 'Erin Brockovich' s Julijom Roberts osvojila je Oscara, a na velikim ekranima uživali smo i u filmskim hitovima kao što su 'Almost Famous', 'Scary Movie' i 'Gladijator'.
Godina 2000. označila je i početak brenda Hollister, namijenjenog mladima i inspiriranog opuštenim kalifornijskim stilom života. Lansirao ga je Abercrombie & Fitch, a danas diljem svijeta postoji više od 500 Hollisterovih trgovina.
Prije nego što su postojali Tinder ili Bumble, klinički psiholog, dr. Neil Clark Warren stvorio je eHarmony, web stranicu osmišljenu da vam pomogne pronaći savršenog partnera. Stranica je u početku imala odgovore na više od 450 pitanja za korisnike koji su željeli pronaći svoju srodnu dušu. Od tada je smanjila broj pitanja, ali je ostala jedna od najboljih internetskih usluga za upoznavanje. U 2017. godini, primjerice, eHarmony je imao 750.000 plaćenih pretplatnika i 10 milijuna aktivnih korisnika.
U sportu je tada 20-godišnja Venus Williams prvi put osvojila Wimbledon, a godinu kasnije, 2001. osvojio ga je i naš Goran Ivanišević.
Američki predsjednički izbori 2000. godine, s Aleom Goreom i Georgeom W. Bushem, ušli su u povijest kao jedni od najkontroverznijih, završivši sudskom odlukom koja je presudila o pobjedniku. Naime u izbornoj noći nije bilo jasno tko je pobijedio.
Kako su glasovi na Floridi bili gotovo izjednačeni, država je naredila ponovno prebrojavanje. Nakon niza pravnih sukoba oko ponovnog prebrojavanja na Floridi, Vrhovni sud odlučio je da će se prvi rezultati prebrojati, čime je Bush dobio izbore. Pobijedio je s razlikom od 0,009 posto, odnosno 537 glasova.
Te 2000. godine Međunarodna svemirska postaja (ISS) primila je prvu posadu – Billa Shepherda, Jurija Gidzenka i Sergeja Krikaleva te su nekoliko mjeseci živjeli u orbiti. Od tada je više od 270 ljudi iz više od 20 zemalja posjetilo ISS, prema NASA-i .