MOBILITY DAY 2014

Kako IT može promijeniti školstvo?

24.09.2014 u 09:39

Bionic
Reading

Pametni uređaji i rješenja u računalnom oblaku polako, ali sigurno ulaze i u obrazovne sustave. Tom trendu priključila se i Hrvatska akademska i istraživačka mreža CARNet kroz projekt eŠkole

Prema rezultatima studije koja je provedena za Europsku komisiju, u Hrvatskoj na jedno računalo u osnovnoj školi dolazi čak 12 učenika, što je daleko ispod prosjeka EU gdje na jedno računalo u školi dolazi šest učenika.

Situacija je u srednjim školama nešto bolja, ali je još uvijek daleko od europskog prosjeka. Iako sve veći broj učitelja i profesora koristi računala i digitalni sadržaj u sklopu svojih predmeta, kao glavni problem za još veće korištenje navodi se nedostatak opreme i informatičke infrastrukture u školama. Naime, na jedno prijenosno računalo s vezom na internet u Hrvatskoj dolazi čak 64 učenika.


Kako je cilj projekta eŠkole cjelovita informatizacija škola na području Hrvatske, odnosno priprema učenika za tržište rada ili daljnje školovanje, predavanje o transformaciji obrazovanja uz pomoć IT-a, koje će na konferenciji Mobility Day 2014 održati ravnatelj CARNeta Zvonimir Stanić, izvrsno se uklopilo u temu konferencije o mobilnim tehnologijama privatnim i poslovnim sferama života, ali i u obrazovnom sustavu.

Tako će sudionici konferencije moći vidjeti kako bi u bliskoj budućnosti trebale izgledati hrvatske škole. Prvi korak je već učinjen kroz projekt Učionice budućnosti, koje su otvorene u nekoliko osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj. Glavna je prednost takvih škola, a onda i takvog načina rada, digitalizacija obrazovnih sadržaja i direktna interakcija između učitelja odnosno profesora i učenika.

Cilj je da takvim interaktivnim načinom obrazovanja učenici prestanu učiti suhoparno gradivo napamet, već da ih se zainteresira i zaista nauči.

E-školstvo nije samo hrvatski već i globalni izazov koji su prihvatile mnoge zemlje u svijetu. Primjerice, Slovenci su još 2008. godine kroz projekt e-Šolstvo izradili cjelovite digitalne sadržaje za osnovne i srednje škole te ih ponudili kao otvorene obrazovne resurse pod licencom Creative Commons.

Koje su prepreke na koje bi Hrvatska mogla naići na tom putu? Mogu li se i kako hrvatske IT tvrtke uključiti u projekt eŠkola? Te kako će mobilne tehnologije i informatizacija promijeniti hrvatsko školstvo provjerite na konferenciji Mobility Day 2014 koja će biti održana 25. rujna u hotelu Antunović u Zagrebu.

Za cjelokupan raspored događanja posjetite www.mobilityday.com