Zamislite svaku staru igru koju ste igrali na konzolama - samo na smartfonu! Ovaj san koji ste možda imali kao klinac odsad je ostvariv zahvaljujući nizu moćnih aplikacija za emulaciju
Suočimo se s činjenicom: današnji smartfoni višestruko su moćniji od starih konzola te većina može pokretati starije igre bez ikakvih poteškoća. Emulatori su aplikacije koje rekreiraju softversko okružje starijih konzola (Super Nintendo, Sega Genesis), a ROM-ovi su datoteke koje sadrže podatke izvornih kertridža s videoigrama.
Objasnit ćemo vam kako podesiti tablet ili smartfon s Androidom kako biste pokrenuli aplikacije za emulaciju i igrali ROM-ove više-manje besplatno. Također, prije nego što se bacimo na posao spomenimo da je emuliranje potpuno legalno, a piratiziranje softvera nije. Kako biste emulirali bilo koju igru, morate ju imati na kertridžu ili nekom drugom izvornom mediju. Tportal i Gadgeterija ni u kojem obliku ne podržavaju piratstvo.
Svaka aplikacija u pravilu emulira jednu specifičnu konzolu. U ovom članku usredotočit ćemo se na besplatne ili jeftine emulatore koji besprijekorno rade na bilo kojem (relativno) novom smartfonu s Androidom.
Za Atari 2600 (1971.) koristimo 2600.emu (2,99 dolara). Budimo iskreni, komad kruha ukopčan u struju mogao bi emulirati softver s Atarija. Ovo znači da nećete imati problema s pokretanjem apsolutno svih naslova s ove prastare platforme. Za igranje će vam trebati ROM-ovi u formatima bin i a26.
Za Nintendo Entertainment System (1985.) preporučujemo NES.emu. Ovo je temelj za stabilnu emulaciju NES-a na Androidu te je, pazite, besplatan. Postoji i verzija za koju trebate iskeširati 3,99 dolara, no ona u košaru dodaje niz dodatnih i vrlo korisnih opcija. Za igranje će vam trebati ROM-ovi u formatu nes.
Ako želite igrati igre sa Sega Genesisa (1989.), tu je md.emu. Riječ je o emulatoru s vrlo elegantnim sučeljem i opcijama sličnima kao i kod NES.emu po istoj cijeni od nula kuna. Za igranje će vam trebati ROM-ovi u formatu .bin.
Ako patite na Gameboy (1989.), tu je My OldBoy! - vrlo solidan i vrlo besplatan emulator za Android koji besprijekorno radi na svim uređajima. Što je još bolje, ima sučelje koje je čak malo bolje od svih dosad nabrojanih emulatora. Za igranje će vam trebati ROM-ovi u formatu gb.
Za Super Nintendo (1991.) tu je izvrsni i besplatni SNES9x EX. Ovaj emulator skoro je isti kao NES koji smo malo prije predložili. Riječ je o stabilnom i besplatnom appu za Super Nintendo koji koristi isto sučelje. Za igranje će vam trebati ROM-ovi u formatu smc i sfc.
Igraju vam se igre za PlayStation (1994.)? Emulator ePSXe (3,75 dolara) u potpunosti vam možemo preporučiti. Niti jedan besplatni emulator za PlayStation na Google Playu nije baš neka sreća. Oni koje morate platiti, u drugu ruku, sasvim solidno rade svoj posao. ePSXe je port istoimene aplikacije za PC te podržava prijenos sačuvanih pozicija između smartfona i PC-ja. Za igranje će vam trebati ROM-ovi u formatu bin, cue i iso.
E sad, kako instalirati ROM? S obzirom na to da je distribucija ovih podataka relativno nesigurna, nećemo vam dati izravne linkove. Uz pomoć Googlea trebali biste bez problema pronaći svoju omiljenu igru. Prije nego što kliknete, doduše, pročitajte ove upute:
Morate imati originalnu igru da biste downloadali verziju za emulator. Downloadanje softvera zaštićenog autorskim pravima je piratstvo.
Stranice s ROM-ovima pune su pop-upova i lažnih gumbi za download, zapravo reklama. Provjerite stranicu i pazite na što klikate. Ono što tražite je najizravniji link do ROM-a (pogledajte formate u gore navedenim primjerima) ili ZUP koji sadrži igru.
Nikad ne downloadajte ili pokrećite datoteke 'exe'. Također, za download vam ne treba download manager ili brzi download. Svi ovi programi sadrže viruse te ih je potrebno zaobilaziti u najširem luku.
Nakon što ste downloadali datoteke na računalo željet ćete ga prebaciti na smartfon ili tablet. Najbolja stvar sustava Android je to što možete pristupiti podacima putem USB-a. Sve što trebate napraviti je priključiti uređaj na PC i presnimiti podatke.
Možete napraviti mapu pod imenom ROMs i u njoj podmape za svaku konzolu kako biste sve držali pod kontrolom. Mnogi emulatori skenirat će vaš uređaj za kompatibilnim datotekama, što znači da ih možete presnimiti praktički bilo gdje.
Naravno, druga opcija je Dropbox. Besplatna aplikacija vrlo je korisna za spremanje ROM-ova u oblaku i download na uređaj kad god vam to odgovara. Neki emulatori, kao što je SuperLegacy16, mogu se sinkronizirati putem Dropboxa, što znači da možete igrati igre na više uređaja.
Planirate li biti malo uredniji te izbjeći paljenje PC-ja za download ROM-ova, besplatne aplikacije za menadžment podataka omogućit će vam da prebacite ROM-ove iz downloada na lokaciju koja vam odgovara. Izbor je, na sreću, zbilja izrazito velik.
Sve što trebate učiniti nakon toga je pokrenuti emulator, učitati igru i početi s igranjem. Sretno!