ŠTO MORATE ZNATI

Kako spriječiti širenje zapadnog Nila Hrvatskom?

26.08.2013 u 15:30

Bionic
Reading

Infekcija virusom zapadnog Nila uzela je ove godine maha u susjednoj Srbiji gdje je zaraženo 70-ak ljudi, a umrlo je pet. Prošli tjedan otkriven je i jedan mogući slučaj zaraze u Hrvatskoj, no on tek treba biti potvrđen

Dr. Alemka Markotić, pročelnica Odjela za znanstvena istraživanja Klinike za infektivne bolesti 'Dr. Fran Mihaljević' kaže da ljudi trebaju biti svjesni da klimatske promjene utječu da se bolesti koje prije nismo imali na ovim prostorima ili koje su bile potisnute sada javljaju u Europi.

'Situacija nije takva da će se bolesti određene godine javiti pa ćemo mi tada biti oprezni. Te bolesti poput denge i zapadnog Nila su već tu, a kroz par godina može nam se vratiti čak i malarija. Komarcima i drugim životinjama ne trebaju putovnice, oni se šire po cijeloj Europi. Dakle, treba ozbiljno shvatiti sve upute koje se daju za sprječavanje širenja komaraca', rekla je za tportal dr. Markotić.

Potaknuta ovakvim razvojem situacije Klinika 'Dr. Fran Mihaljević' izradila je informativne materijale o groznici zapadnog Nila i to poster namijenjen općem stanovništvu i brošuru za liječnike koji će se tiskati i dostavljati ordinacijama opće prakse.

Oba materijala sličnog su sadržaja, samo što brošura sadrži više stručnijih informacija. U tekstu se ističe da se virus ne prenosi izravno već samo preko komarca, da se epidemije javljaju sezonski od kolovoza do sredine listopada te da se infekcija u malom postotku može razviti u tešku bolest koja zahvaća središnji živčani sustav. U Europi su zabilježeni slučajevi u Grčkoj, Italiji, Mađarskoj, Srbiji, Rumunjskoj, Češkoj, Francuskoj, Španjolskoj i Rusiji. U istočnoj Hrvatskoj, u Slavonskom Brodu, Baranji i Srijemu, još su prošle godine zabilježene infekcije kod konja i ljudi.

Stručnjaci upozoravaju da svi stanovnici mogu pridonijeti prevenciji bolesti tako da paze da ne stvaraju rezervoare vode stajaćice pogodne za razvoj komaraca koji su odgovorni za više smrtnosti u svijetu od bilo kojeg drugog živog bića. Tako treba paziti da se u starim gumama, bazenima, praznim teglicama za cvijeće, ili bocama ne nakuplja voda, odnosno da se mrežom zatvore otvori kroz koje se komarci mogu kretati. Kiše koje su stigle u naše krajeve, uz toplo vrijeme, ubrzavaju razvoj komaraca pa se oni mogu izleći i poletjeti već kroz pet do 10 dana.

Brošuru možete vidjeti na ovom linku, a poster na ovom