NASA-in dugovječni rover Opportunity s Marsa je nedavno poslao fotografije misterioznih kuglica koje su istovremeno i zbunile i zaintrigirale znanstvenike
Opportunity je na neobične formacije naišao prije 10-ak dana u području nazvanom Kirkwood u zapadnom dijelu kratera Endeavour. Stručnjaci su u prvi mah pomislili da snimke predstavljaju tzv. 'Marsove borovnice' koje je isto vozilo na mjestu slijetanja otkrilo još 2004. godine, a kasnije i na mnogim drugim lokacijama, međutim podrobnije analize pokazale su da nova vrsta kuglica, promjera oko tri milimetra, nema karakteristične visoke koncentracije željeza.
'Ovo su najnevjerojatnije fotografije cijele misije', rekao je voditelj istraživanja Steve Squyres sa Sveučilišta Cornell u Ithaci u saveznoj državi New York.
'Kirkwood je prepun ovih malih okruglih objekata. Mi smo, naravno, prvo pomislili na 'borovnice', međutim, ovo je nešto drugo. Nikada prije na Marsu nismo vidjeli tako guste nakupine sferula.'
'Marsove borovnice' su formacije nastale djelovanjem vode bogate mineralima u kamenju i predstavljaju dokaz da je Mars svojevremeno bio mnogo vlažniji. Kuglice nastaju kada se minerali u vodi natalože i stvrdnu.
No u časopisu Geology ove je godine objavljena studija prema kojoj bi 'borovnice' mogle biti tragovi postojanja mikroorganizama jer slične kuglice sa sličnim sastavom na Zemlji nastaju u nazočnosti bakterija.
Opportunity je provjerio sastav otkrivenih kuglica uz pomoć uređaja koji se zove Alpha Particle X-Ray Spectrometer. 'Čini se da su krute izvana, a mekše iznutra', rekao je Squyres i dodao: 'Drugačije su po koncentraciji. Drugačije su po strukturi. Drugačije su po sastavu i po distribuciji. Dakle, pred nama je fascinantna geološka zagonetka. Imamo više radnih hipoteza, međutim za sada nemamo neku koju bismo izdvojili kao najbolju. Trebat će nam vremena za analizu pa sada treba zadržati otvoren um i pustiti kamenju da govori.'
Opportunity je na Mars lansiran u srpnju 2003. Još uvijek je aktivan iako je još prije osam godina premašio planirano trajanje misije od 90 dana. Preživio je brojne pješčane oluje, a pokreću ga solarne ploče.