NASA ovoga mjeseca planira lansirati novi svemirski teleskop SPHEREx, koji će istražiti cijelo nebo i pružiti nove uvide u rani svemir. Prema planovima, lansiranje će se održati najranije 27. veljače, uz pomoć rakete SpaceX-a s postaje za svemirske operacije Vanderberg u Kaliforniji.
Naziv SPHEREx označava Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer, a riječ je o teleskopu mase 500 kilograma, čiji je razvoj koštao 488 milijuna američkih dolara. Planirano je da misija traje dvije godine, tijekom kojih će teleskop ispuniti nekoliko ključnih znanstvenih ciljeva.
Jedan od glavnih ciljeva misije SPHEREx je istraživanje fenomena kozmičke inflacije, koja je nastupila neposredno nakon Velikog praska. Taj događaj, koji se dogodio u prvom milijarditom dijelu trilijuntog dijela trilijuntog dijela sekunde, doveo je do ekspanzije svemira u omjeru bilijuna na bilijun puta. SPHEREx će nam omogućiti istraživanje svemira kakav je bio prije 14 milijardi godina, pružajući tako uvid u same početke kozmosa.
Tijekom dvogodišnje misije, SPHEREx će mapirati više od 450 milijuna galaksija u svemiru i preko 100 milijuna zvijezda unutar naše galaksije, Mliječne staze. Osim toga, teleskop će tražiti vodu i organske molekule, smrznute u međuzvjezdanim oblacima plina i prašine, koji se nalaze u blizini zvijezda u našoj galaksiji.
'Misija će precizno odrediti lokaciju i količinu tih ledenih spojeva unutar naše galaksije, omogućujući znanstvenicima da bolje razumiju njihovu dostupnost kao sirovina za nastanak novih planeta', istaknula je NASA.
SPHEREx će svakih šest mjeseci mapirati cijelo nebo u vidljivom i infracrvenom spektru svjetlosti. Infracrvena svjetlost, koja nije vidljiva ljudskom oku, omogućit će teleskopu identificiranje položaja galaksija u čak 102 različite infracrvene valne duljine.
Još jedna značajna funkcija teleskopa je njegova sposobnost mjerenja kolektivnog sjaja galaksija, uključujući one koje su predaleke ili premalene za uočavanje standardnim metodama. Kako bi se spriječila interferencija vlastite infracrvene svjetlosti teleskopa, uređaj će raditi na ekstremno niskoj temperaturi od -210 stupnjeva Celzijusa.