NASA će svoju svemirsku letjelicu OSIRIS-REx prije kraja dana uvesti u orbiru 500 kilometara širokog asteroida te pokušati sakupiti čim više informacija o dalekoj prošlosti našeg sunčevog sustava
Prije dvije godine iz Cape Canaverala je lansiran 800 milijuna dolara vrijedan projekt. Dvije godine kasnije, letjelica OSIRIS-REx konačno je stigla u asteroidni pojas između Marsa i Jupitera. OSIRIS-REx će do svojeg odredišta, asteroida Bennu, uz malo sreće stići tijekom današnjeg dana, prenosi Wired.
Bennu ima promjer od oko 500 metara, a astronomi pretpostavljaju da se nije mijenjao zadnjih 4.5 milijardi godina. Drugim riječima, ako uspiju s njega sakupiti uzorak tla, vjeruje se da bi nam on mogao približiti tajne nastanka našeg sunčevog sustava, njegovih planeta te konačno - organiskih tvari koje su možda potakle nastanak života na Zemlji.
ZNANOST NAKON CASSINIJA
Ovo su najuzbudljivije svemirske misije današnjice
Prije nego što sakupi uzorak, svemirska letjelica će kružiti oko asteroida i analizirati njegovu površinu. Dolazak OSIRIS-REx-a u orbitu Bennua možete pratiti uživo, s time da će kontrola misije imati prijenos između 17:45 i 18:45. NASA će također emitirati specijalnu emisiju koja počinje u 17:15.
Pažljiv let
Letjelica će nakon dolaska u blizunu Bennua provesti nekoliko tjedana krećući se oko asteroida, sakupljajući podatke o njegovoj masi, topografiji i sastavu. NASA u jednom trenu planira preletjeti na visini od svega 250 metara od površine kako bi posebnom tri metra dugom rukom sakupio tvar iz oblaka koji obavija asteroid - 31. prosinca 2018. Ako NASA-i sve navedeno pođe za rukom, Bennu će postati najmanji kozmički objekt kojeg je agencija ikad obišla.
Ako sve pođe po planu, letjelica OSIRIS-REx napustit će Bennu u proljeće 2021 kako bi započela svoje putovanje nazad na Zemlju koje će trajati dvije i pol godine. Prije nego što to učini, on će morati obići Bennu i sakupiti uzorke koji bi naše poimanje sunčevog sustava mogli promijeniti zauvijek.