Znanstvenici Sveučilišta New South Wales pronašli su način detektiranja starosti zvijezda praćenjem njihova jedinstvenog zvuka
Tim sa Sveučilišta New South Wales (UNSW) u Sydneyju iskoristio je zvučne frekvencije koje emitiraju zvijezde kako bi istražio njihove životne cikluse i pružio nove uvide u prošlost i budućnost naše galaksije. U fokusu istraživanja bilo je 27 zvijezda iz skupa M67, udaljenog 2700 svjetlosnih godina od Zemlje. Ovaj skup, star oko četiri milijarde godina, sastoji se od zvijezda koje su po kemijskom sastavu i starosti slične našem Suncu, ali imaju različite mase, što ga čini idealnim laboratorijem za proučavanje evolucije zvijezda, piše Space Daily.
Claudia Reyes, glavna autorica studije i doktorandica s UNSW-ove Škole za fiziku, objasnila je da različite mase zvijezda u klasteru M67 omogućuju promatranje cijelog spektra zvjezdane evolucije. 'Kad promatramo zvijezde u klasteru, možemo vidjeti kako je svaka od njih evoluirala', rekla je Reyes.
Profesor Dennis Stello, suautor studije, naglasio je kako je ovo prvi put da se tako širok raspon evolucijskih faza zvijezda proučava unutar jednog skupa, piše Space Daily. Budući da su pokazatelji njihove starosti skriveni ispod površine, određivanje točne dobi pojedine zvijezde često je iznimno teško.
Nova metoda
Istraživanje je koristilo tehniku asteroseizmologije, a koja pomoću podataka NASA-ine Kepler misije K2 analizira oscilacije unutar zvijezda. Svaka zvijezda 'zvoni' određenim frekvencijama, što ovisi o njenoj unutarnjoj strukturi, gustoći i temperaturi. Te se oscilacije manifestiraju kao varijacije u sjaju zvijezda i omogućuju precizno određivanje njihove mase i starosti.
'Zvijezde su poput instrumenata. Način na koji 'zvone' otkriva njihove fizičke karakteristike', objašnjava Stello. Veće zvijezde imaju dublje tonove dok manje proizvode više frekvencije. Međutim nijedna ne emitira samo jednu frekvenciju, već spektar tonova, a promjene tih oscilacija kroz vrijeme otkrivaju detalje o njihovim unutarnjim slojevima i fazama evolucije.
Zvjezdane melodije, koje možete poslušati ovdje, variraju ovisno o starosti i veličini zvijezda.
Novi uvidi u našu galaksiju
Budući da su zvijezde u M67 skupu vrlo slične Suncu, rezultati studije nude vrijedne podatke za razumijevanje toga kako je Sunce nastalo, ali i kako će se razvijati u budućnosti. Također, ovi podaci omogućuju primjenu sličnih analiza i na zvijezdama izvan ovog skupa, širom Mliječne staze. Reyes vjeruje da je studija značajan korak naprijed u mapiranju starosti i masa zvijezda u galaksiji, što je ključno za razumijevanje toga kako se formiraju i razvijaju, ali i za procjenu nastanjivosti planeta oko drugih zvijezda.
'Mogućnost da izravno vidimo evolucijsku fazu zvijezda kroz njihov 'frekvencijski otisak prsta' omogućuje nam da s mnogo većom sigurnošću gradimo naše modele zvjezdane evolucije', zaključuje Stello.