U najnovijoj epizodi znanstveno-obrazovnog podcasta Podkist, izv. prof. dr. sc. Dario Bojanjac s Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu (FER) ugostio je Karla Vrančića, studenta FER-a koji se nalazi pred jednom od najuzbudljivijih odluka: mora odlučiti gdje će nastaviti obrazovanje
Taj izbor nije jednostavan jer je Karlo primljen na diplomske studije i Harvarda i MIT-a (Massachusetts Institute of Technologyja), a ima ponudu i s prestižnog švicarskog EPFL-a.
A to je, kako je i voditelj u jednom trenutku zaključio, nevjerojatan uspjeh. I upravo zato ova epizoda Podkista nije samo priča o jednom studentu, već inspiracija svima koji traže potvrdu da se trud i angažman za zajednicu doista isplate.
Akademska elita svijeta – i student iz Zagreba
U podcastu je Karlo podijelio kako je izgledao trenutak kada je saznao da je primljen na Harvard. Iako je prvotno planirao prijavu samo na EPFL, profesor Bojanjac ga je nagovorio da se okuša i s Harvardom. Kaže da nije vjerovao da ima šanse – i da je prijavu predao samo jer je već sakupio sve potrebne papire zbog drugih prijava. Iako je o Harvardu potajno sanjao, još od trenutka kad je prvi put programirao uz njihov poznati kolegij CS50 (Introduction to Computer Science) koji je dostupan na YouTubeu, nije želio previše razmišljati o toj mogućnosti da se ne bi razočarao. Kada je stigao odgovor mailom, mislio je da je odbijenica jer, za razliku od MIT-a, nije bio pozvan na intervju. Ali, u mailu je pisalo da je primljen.
Odluka MIT-a stigla je nešto kasnije. Iako je bio presretan, priznaje da se do tada već “naviknuo” na misao o Harvardu, pa mu MIT nije bio toliki šok. No, činjenica da ga žele dvije, možda i najjače institucije na svijetu, bio je trenutak duboke satisfakcije.
Ističe da mu je posebno drago što nije krenuo u sve s idejom da mora upisati Harvard. Radio je ono što voli, davao maksimum na FER-u, pokretao projekte, pomagao zajednici – a priznanja su došla kao posljedica, ne kao cilj. Uspoređuje to sa situacijom kada ti se netko sviđa – ako juriš za tom osobom, ništa se ne dogodi. Ali ako radiš na sebi, možda ti se dogodi i više od onoga čemu si se nadao.
FER Survival Guide i ENGAGE: pomaganje drugima kao način rasta
Karlo nije poznat samo po akademskim uspjesima. Njegovo ime vezano je i uz dvije inicijative koje su značajno pomogle zajednici na FER-u. To su FER Survival Guide i ENGAGE.
FER Survival Guide nastao je kao studentski odgovor na realne probleme brucoša – vodič koji im pomaže da prežive prve izazove fakulteta, od razumijevanja rasporeda i ispitnih rokova, do snalaženja u gradivu i studentskom životu. Projekt je postao viralan unutar FER-a, a mnogima je poslužio kao ključni orijentir u najosjetljivijem dijelu studija. S druge strane, projekt ENGAGE studentske udruge EESTEC čiji je Karlo član, potiče interdisciplinarnu suradnju i omogućuje studentima da kroz predavanja i radionice dijele svoja znanja i vještine.
Filmska lekcija iz života: Will Hunting i plavuša s Harvarda
Jedan od najdojmljivijih trenutaka epizode bio je kada se Karlo prisjetio posjeta Harvardu i MIT-u – i povezao ih s kultnim filmovima koji su tamo snimani: Good Will Hunting i Plavuša s Harvarda. U tim filmovima prepoznao je dvije suprotstavljene životne filozofije koje, kako kaže, često susreće i među studentima - pa i u sebi.
Will Hunting je briljantan, ali zatvoren. Njegov intelektualni potencijal ne dolazi do izražaja jer se skriva iza cinizma, straha od neuspjeha i, možda još više, straha od uspjeha. Gradi zidove kako bi izbjegao razočaranja i izloženost. Karlo iskreno priznaje da se i sam ponekad osjeća tako - sklono podcjenjivanju vlastitih sposobnosti i preispitivanju vlastite vrijednosti. S druge strane, Elle Woods, popularna "plavuša s Harvarda", utjelovljuje potpuno drukčiji pristup. Ona ide prema svojim ciljevima s vedrinom i odlučnošću, ne obazirući se na predrasude ni tuđa mišljenja. Ne boji se istaknuti, ne skriva svoju ambiciju i vjeruje da je sve moguće ako se dovoljno potrudiš.
Karlo kaže da se često mora podsjetiti kako je upravo taj pristup - bez straha, s vjerom u sebe, često bolji i zdraviji. No, primjećuje i da među studentima, posebno onima iz STEM područja, prevladava više Will Huntinga nego Elle Woods. Mnogi, kaže, nose u sebi golemi potencijal, ali ga ne ostvaruju jer se boje pogriješiti, izdvojiti ili biti "previše". Brine ga da bi ti mladi ljudi, ako ostanu zaglavljeni u toj nesigurnosti, mogli biti neostvareni unatoč svojoj briljantnosti. Jer koliko nas se zaustavi zbog straha od tuđeg mišljenja i koliko često unaprijed zaključimo da nešto “nije za nas” samo zato što ne vjerujemo dovoljno u sebe?
Karlo kao generacijska inspiracija
Karlo Vrančić je više od još jednog talentiranog studenta. On je dokaz da se uspjeh gradi iskreno, iznutra, predanošću, znatiželjom i željom da se doprinese zajednici. Njegov primjer pokazuje da elitne institucije poput Harvarda i MIT-a itekako cijene one koji razmišljaju svojom glavom i ne boje se biti drugačiji.