POSRNULI DIV

Nekadašnji tehnološki lider danas je na klimavim nogama

06.12.2024 u 13:28

Bionic
Reading

Posrnuli tehnološki lider nalazi se pred najvećim izazovom od osnivanja. Novo vodstvo mora napraviti nekoliko presudnih poteza kako bi vratilo profitabilnost, no izazovi su iznimni, pišu analitičari

Intel, nekadašnja 'sila' u proizvodnji računalnih čipova, danas se suočava s neizvjesnom budućnošću. Od vrhunca 2000. godine, kada je dionica kompanije dosegnula rekordnu vrijednost, Intel je doživio niz padova, uključujući gubitak tržišnog udjela u mobilnom računalstvu, AI industriji i serverima.

Usto je, podsjetimo, donedavni glavni izvršni direktor Intela Pat Gelsinger otišao u mirovinu. Privremeno će ga zamijeniti David Zinsner i Michelle Johnston Holthaus, dok u posrnulom divu proizvodnje čipova ne pronađu novu čelnu osobu.

Evo ključnih trenutaka koji su doveli do sadašnje situacije.

S pojavom Appleovog iPhonea 2007. godine, Intel je izgubio priliku postati lider u mobilnim procesorima. Apple je odabrao britansku tvrtku ARM, čije su tehnologije omogućile energetski učinkovite čipove, idealne za mobilne uređaje. ARM-ovi čipovi postali su temelj novih uređaja, dok je Intel ostao fokusiran na PC tržište, koje se počelo smanjivati.

Dok je Intel ulagao napore u poboljšanje svojih tradicionalnih procesora, Nvidia je preuzela vodeću poziciju u AI industriji sa svojim GPU čipovima. Ovi čipovi postali su ključni za zahtjevne AI aplikacije, ostavljajući Intel daleko iza. Nvidia sada vrijedi nevjerojatnih 3,4 bilijuna dolara, dok je tržišna vrijednost Intela pala na samo 104 milijarde dolara.

Intel je kroz godine usporio tempo inovacija, što je narušilo povjerenje kupaca. AMD i ARM su sustavno preuzimali tržišni udio, dok je Intel ostao boriti se s proizvodnim problemima i kašnjenjima. Čak ni lansiranje AI čipa Gaudi ove godine nije uspjelo vratiti povjerenje tržišta.

Bivši izvršni direktor Pat Gelsinger pokrenuo je ambiciozan plan revitalizacije proizvodnje i ulaganja u američke tvornice, djelomično potaknut CHIPS zakonom, kojim se podržava domaća proizvodnja čipova. Međutim, ulaganja su bila skupa, a rezultati sporadični, piše CNN.

Neizvjesna budućnost

Intel sada mora odlučiti kako se prilagoditi. Ono što mogu jest napraviti potencijalni spinoff Foundryja. Prodaja ili odvajanje proizvodnih kapaciteta može pomoći pri smanjenju troškova, no Zakon o čipovima zahtijeva zadržavanje većinskog vlasništva.

Druga stvar u kojoj bi mogli prosperirati je fokus na energetski učinkovite proizvode. Novi proizvodi s nižim troškovima mogli privući manje klijente koji ne trebaju visoke performanse čipova iz Nvidije.

Treća stvar koja ide Intelu na ruku su geopolitičke prednosti. Napetosti između Kine i Tajvana mogle bi potaknuti više narudžbi za Intelove američke tvornice.

Konačno, ono na što se cijela priča svodi je hoće li kompanija uspjeti prepoznati sljedeći veliki tehnološki preokret i vratiti inovativnost koja ju je nekoć činila industrijskim liderom. Premda analitičari ostaju skeptični, novo vodstvo kompanije želi vratiti Intel na staze stare slave.