Znanstvenici se nadaju kako bi im otkriće moglo pomoći u detektiraju izvora brzih radio izboja, koji je još obavijen velom tajne
Astronomi su otkrili ponavljajući brzi radio izboj koji traje tisuću puta više nego slični događaji. Pretpostavlja se kako ovaj neobičan i uporan radio signal stiže od neutronske zvijezde u udaljenoj galaksiji.
Znanstvenici se nadaju kako bi im otkriće moglo pomoći u detektiraju izvora brzih radio izboja.
Većina tih impulsa su snažni izboji radio valova koji pristižu iz galaksija udaljenih milijarde svjetlosnih godina i traju tek nekoliko sekundi.
Novi signal FRB 20191221A traje do tri sekunde i ima dosad najjasniji obrazac ponavljanja, nalik kucanju ljudskog srca.
Istraživači će pokušati uhvatiti nove impulse iz istog izvora. No, također će ga pokušati upotrijebiti kao svojevrstan astrofizički sat kako bi izmjerili brzinu širenja svemira.
Od 2007. godine, kad su prvi put otkriveni, izvor brzih radio impulsa ostao je obavijen velom tajne. Pretpostavlja se kako su za njih odgovorne pojedine vrste neutronskih zvijezda poput pulsara i magnetara. Ovo otkriće daje argumente u prilog toj hipotezi.
Sretan ulov
Pulsari su neutronske zvijezde koje se iznimno brzo vrte oko svoje osi i odašilju intenzivnu radijaciju. Magnetari su ostaci zvijezda s vrlo jakim magnetnim poljima.
Sve neutronske zvijezde nastaju nakon što masivne zvijezde dođu do kraja svog životnog vijeka i ostanu bez goriva za nuklearnu fuziju pa više ne mogu spriječiti gravitacioni kolaps.
ISTRAŽIVANJE SVEMIRA
Svemir ne prestaje fascinirati: Pogledajte nevjerojatne prizore snimljene zadnjih dana
To rezultira u ogromnoj ekploziji supernove, iza koje ostaje neutronska zvijezda toliko gusta da jedna žličica za čaj materijala od kojeg se sastoji teži 3,9 bilijuna kilograma.
Signal kojeg je odaslao FRB 20191221A otkrio je Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (CHIME) krajem 2019. godine.
Po karakteristikama je sličan radio pulsarima i magnetarima u Mliječnoj stazi. No, ovaj je više od milijun puta svjetliji od ostalih. Pretpostavlja se kako je za to odgovoran još nepoznati događaj ili event.
CHIME je interferometrijski radio teleskop sastavljen od četiri velika parabolična reflektora. Stalno promatra nebo kako se Zemlja okreće. Bio je postavljen baš kako treba za ovaj nesvakidašnji ulov.
Od 2018., kada je upogonjen, otkrio je na stotine brzih radijskih izboja, piše Space.