Nakon što su prošle godine pokupili hrpu pohvala oko građe svojeg prvog izdanog telefona Nokia 6, proizvođači slavnog telefona primisli su se posla te odlučili napraviti novu verziju koja nastoji ispraviti sve prethodnikove nedostatke. Pitanje je, doduše, je li im to pošlo za rukom
Nokia 6 za 2018. ili Nokia 6.1, kako god ju vi odlučili nazvati, telefon je koji se vizualno previše ne razlikuje od svojeg prethodnika. I dalje se radi o smartfonu masivnog ekrana, čvrste konstrukcije i prepoznatljivog dizajna, no ono što ga čini zbilja jedinstvenim skriveno je ispod poklopca.
Kako bismo uvidjeli sve prednosti ovog uređaja, prvo je bitno obratiti pažnju na zaostatke njegova prethodnika. Nokia 6 koju sam osobno imao priliku isprobati prošle godine nije bog zna kako jak Android. Slabi Qualcommovov SnapDragon 430 u novoj je verziji zamjenjen SnapDragonom 630 koji radi na taktu 2.2 GHz i da – razlika je više nego uočljiva.
Micro-USB slot je zamijenjen USB C-om, a tu je potpuna podrška za Android One, čisti operativni sustav bez ikakvog dodatnog softvera i skinova koji će, nadamo se, HMD Global nadograđivati češće nego što je to činio kod prošlogodišnjih modela.
Kamere i fotografija
Što se kamerica tiče, Nokia 6.1 je opremljena stražnjim objektivom osjetljivosti 16 megapiksela te prednjom selfie kamerom osjetljivosti 8 megapiksela. Premda se radi o kvalitetnim lećama partnera Karl Zeiss, obje kamere imaju problema sa snimanjem pri slabom osvjetljenju. Ako snimate po danu, slike ispadaju sasvim soldino, no čim uđete u malo mračniju sobu, susrest ćete se sa prepoznatljivim 'snijegom'.
Muke sa senzorom
Još jedna stvar koja može zasmetati je pozicija senzora za otisak prsta koji se nalazi ispod fleša i ima sličnu teksturu, što znači da ga je lako promašiti, a i zna se dogoditi da otisak ostane neprepoznat.
No, postoji razlog...
Ova pozicija senzora u drugu je ruku uzrokovana jednom od glavnih odlika Nokije 6.1, a to je robusno kućište. Ako pogledate jednu od priloženih slika uređaja, vidjet ćete da se radi o prilično širokom smartfonu koji je napravljen za dugotrajno korištenje bez košuljice. Ako vam ekran ikad padne na oštri kamen ili izbočinu, sudbina će mu biti zapečaćena, no ako se odbije od bilo koji dio aluminijskog kućišta, neće mu biti ništa.
Konačno, tu je baterija od 3000 mAh koja se do 40 posto putem pridruženog brzog punjača može napuniti za oko 30 minuta.
Kupiti ili ne?
Ono što imamo na kraju dana je solidan telefon srednje klase koji ostatku tržišta konkurira vrlo čvrstom građom, čistim operativnim sustavom i poboljšanim performansama, a to sve plaća osrednjom kamerom, velikim kućištem i nespretno dizajniranim i smještenim senzorom za otisak prsta.
Ako tražite uređaj srednje klase koji može izdržati malo jače padove, a usput bez problema tjera sve najnovije igre i multimediju, uz malo kompromisa biste bez problema mogli zavoljeti novu Nokiju 6.1. Uostalom, uz predloženu cijenu 2.299 kuna, s ovim telefonom zbilja ne možete previše pogriješiti.
- Ime uređaja: Nokia 6.1
- Proizvođač: Nokia
- Ekran: 5.5 inča
- Procesor: 2.2 GHz QualComm 630
- Prednja kamera: 8 megapiksela
- RAM: 3 GB
- OS: Android 8.1
- Zapremnina: 32 GB
- Stražnja kamera: 16 megapiksela
- Kapacitet baterije: 3000 mAh
- Cijena: 2.299 kn
Plus:
- Solidna građa
- Vrhunske performanse
- Čisti operativni sustav
Minus:
- Glomazno kućište
- Prosječna kamera
- Senzor za otisak prsta