PAD KOD PROGRAMERA

Nova analiza tržišta rada: Zabilježen pad potražnje za radnicima u IT-u

09.11.2023 u 10:36

Bionic
Reading

Analiza tržišta rada u Hrvatskoj pokazuje kako je u prva tri kvartala ove godine objavljeno više od 250.000 oglasa za posao, što predstavlja rast od 4,2 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godinu. S obzirom na to da jedan oglas može biti objavljen kroz više različitih kanala, odnosno platformi namijenjenih oglašavanju slobodnih radnih mjesta, podrobnijom analizom dolazi se do podatka da je u prvih devet mjeseci objavljeno 198.000 jedinstvenih oglasa, odnosno 4,5 posto više u odnosu na isto razdoblje prošle godine

Pritom je, napominje portal MojPosao, potrebno razmotriti važan faktor - rast zapošljavanja stranih radnika u Hrvatskoj, koji se nerijetko odvija putem alternativnih kanala za zapošljavanje strane radne snage. U prvom redu kroz agencije za uvoz, zapošljavanje i smještaj stranih radnika. Trenutno je registrirano više od 600 takvih agencija u Hrvatskoj, navode na portalu MojPosao.

Imajući u vidu navedene čimbenike kao i trenutne tržišne uvjete, došli su do zaključka kako je porast potražnje za radnom snagom znatno veći nego što prvotno brojke sugeriraju i kako bi potencijalno mogao iznositi osam posto u usporedbi s prošlom godinom.

Usporavanje tržišta nakon osjetnog rasta u prvom kvartalu

Početak 2023. godine obilježio je osjetan rast broja oglasa u odnosu na prethodnu godinu, a taj rast je blago usporio u drugom kvartalu.

U trećem kvartalu na tržištu rada u Hrvatskoj je objavljeno više od 73.700 natječaja za posao što predstavlja rast od 2,6 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine. Ako se promatraju jedinstveni oglasi, radi se o 58.900 natječaja za posao ove godine, što predstavlja rast od 3,3 posto u odnosu na prošlu godinu.

Pad potražnje za radnicima u IT-u i Ljudskim resursima

Najveći rast potražnje primjećujemo u sektorima: Instalacije, održavanje i popravci, Sigurnost i zaštita te Promet, transport i pomorstvo.

Najveći pad potražnje za radnom snagom na cjelokupnom tržištu rada u Hrvatskoj primjetan je u sektoru Ljudskih resursa i IT-a. Trend pada broja oglasa za pozicije u IT sektoru prisutan je i na MojPosao, međutim u nešto manjoj mjeri nego što je to slučaj na cjelokupnom tržištu.

Nedacno je objavljen Online Vacancy Index (OVI), mjesečni indeks online oglasa slobodnih radnih mjesta, koji Ekonomski institut Zagreb razvija u suradnji s portalom MojPosao. Prema podacima za listopad, najveći pad na rang ljestvici najtraženijih zanimanja zabilježilo je zanimanje programera, koji su, u usporedbi s listopadom prošle godine, s 11. mjesta pali su na 27. mjesto. To je nastavak trenda još od početka ove godine, prema OVI indeksu.

Pad ukupnog broja objavljenih natječaja za posao zabilježen je i u sektoru Turizma, s time da je taj pad izraženiji na cjelokupnom tržištu nego na MojPosao, dok potražnja za radom u Prodaji, odnosno Trgovini, stagnira (cjelokupno tržište) ili blago raste (MojPosao).

Kad je riječ o 'građevini', odnosno sektoru Graditeljstva, geodezije i geologije, promatrano iz perspektive cijelog tržišta, zabilježen je blagi pad potražnje za radnom snagom, dok je u istom razdoblju na MojPosao ostvaren rast.

Jedinstveni oglas za posao pojašnjava situaciju kada isti oglas za posao bude postavljen na više različitih mjesta, ali se računa kao samo jedan oglas. Bez obzira na to koliko puta se taj isti oglas ponavlja na različitim web stranicama ili društvenim mrežama, sustav ga tretira kao jedan oglas kako bismo točno pratili koliko oglasa za posao zapravo postoji na tržištu rada.

No, usprkos tome što brojke, barem one koje se odnose na cjelokupno tržište, sugeriraju stagnaciju ili pad potražnje u određenim sektorima, stvarno stanje je ipak nešto drugačije, napominje Igor Žonja, direktor Alma Career Regije jug i predsjednik uprave portala MojPosao.

'U prvih devet mjeseci ove godine u našoj zemlji je izdano 133 tisuće radnih dozvola za strane radnike, što predstavlja značajan rast u odnosu na prethodnu godinu kada su tijekom cijele 2022. izdane 124 tisuće dozvola', ističe Žonja i dodaje kako većina tih radnika pronalazi zaposlenje upravo u sektorima turizma i građevine, ali i prodaje. Napominje kako pored radnika iz susjednih zemalja, najveći broj stranih radnika dolazi iz dalekih zemalja poput Nepala, Indije, Filipina i Bangladeša, pri čijem zapošljavanju posreduju agencije za uvoz stranih radnika.

'Nažalost, proces zapošljavanja stranih radnika i dalje se odvija stihijski. Kako bismo zaustavili iseljavanje naših građana te potaknuli one koji su već otišli da se vrate, nužno je unaprijediti sustav upravljanja unutar naše države. S obzirom na to da Hrvatsku sve više naseljavaju ljudi različitih kultura i vjera, također je važno pružiti podršku njihovoj integraciji u naše društvo. Integracija je proces koji zahtijeva razumijevanje i poštovanje različitosti te uključivanje stranih radnika u društvene i gospodarske tokove naše zemlje', zaključuje Žonja.

Najtraženiji trgovci, konobari i skladištari

Među najtraženijim zanimanjima u trećem kvartalu 2023. godine i dalje su prisutna zanimanja iz područja prodaje, proizvodnje te turizma i ugostiteljstva.

Najtraženija zanimanja u trećem kvartalu: prodavač (trgovac), skladištar, konobar (barmen), vozač, radnik u proizvodnji te kuhar.

Najveća ponuda zabilježena je u sljedećim sektorima zanimanja:

  1. Prodaja (Trgovina),
  2. Turizam i ugostiteljstvo
  3. Proizvodnja i zanatske usluge

Također, u skladu s razdobljem u godini, odnosno početkom akademske i školske godine, primjetan je veći broj oglasa u sektoru Obrazovanje i znanost.

Više od polovice objavljenih oglasa za posao odnosilo se na rad u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji (55 posto) nakon čega slijede obalne županije: Primorsko-goranska (13 posto), Splitsko-dalmatinska (12 posto) te Istarska županija (10 posto).

Tportal je i na WhatsAppu

Želite dobivati najvažnije vijesti dana na WhatsApp: Zapratite tportalov kanal ovdje i kliknite 'Prati'.