Novotkriveni komet, koji trenutno juri prema orbiti Marsa, možda je pristigao izvan Sunčevog sustava. Pokaže li se to točnim, bit će to drugo takvo nebesko tijelo uočeno u bližem nam svemirskom susjedstvu
Kretanje kometa C/2019 Q4, kojeg je prvi otkrio astronom Genadij Borisov, prati visoko zakrivljenu putanju prema Suncu, pri čemu se kreće neuobičajeno brzo. Oba su podatka argumenti u prilog tezi kako je pristigao izvan Sunčevog sustava.
Lopta leda i prašine Zemlji će se najviše približiti 8. prosinca ove godine, na otprilike 300 milijuna kilometara.
PUT U SVEMIR
Pogled iz radionice: Ovako NASA sastavlja robotski rover za misiju Mars 2020.
C/2019 Q4 bi mogao postati drugim nebeskim tijelom iz međuzvjezdanog prostora koje će znanstvenici imati priliku pomnije proučavati.
Prvi je bio Oumuamua, komet u obliku cigare koji je u Sunčev sustav ušao 2017. godine. Isprva se nagađalo kako je riječ o svemirskoj letjelici, ali astronomi su se ubrzo usuglasili kako je u pitanju komet.
Za razliku od Oumuamue, koji je za tjedan dana protutnjao kroz Sunčev sustav, C/2019 Q4 će biti u blizini Marsa skoro godinu dana, što će znanstvenicima dati obilje vremena za istraživanje njegovih kemijskih karakteristika i potragu za znakovima odakle je pristigao, piše Reuters.