Napravljen je superkondenzator koji ni nakon tri tisuće punjenja i pražnjenja ne gubi značajno mogućnost pohrane energije
Kad je pohrana energije u pitanju, superkondenzatori imaju puno prednosti u odnosu na baterije. Mogu pohraniti više energije, brže ju primiti i prenijeti, a i obično traju znatno dulje.
Uklapanje superkondenzatora u uređaje iz kategorije nosivog računalstva dosad je bilo zahtjevno zato što nije jeftino učiniti ih fleksibilnim i rastezljivim.
Proizvodnja takvih superkondenzatora je složena i skupa, često ograničena na samo nekoliko vrsta materijala. Također, mogu biti manje stabilni i kratkog radnog vijeka.
Rješenje za tri problema
No, najveći problem s takvim superkondenzatorima je kako natjerati ione u njima, nužne za prijenos energije, tamo gdje ih trebamo kako bi bili korisni.
Istraživači pri sveučilištima Cambridge i Queen Mary osmislili su novu metodu koja bi mogla riješiti sve navedene probleme. Njihov je rad objavljen u časopisu ACS Energy Letters.
Koristeći polimere koji sadrže nužne ione, isprepleli su ih s vodljivim dijelom superkondenzatora tako da su uvijek u kontaktu i omogućavaju da ioni budu stalno blizu aktivnih područja u kojima se odvija prijenos energije.
Novi je materijal izdržljiv, ne haba se stalnim punjenjem i pražnjenjem. Nakon tri tisuće ciklusa superkondenzator je zadržao 97,5 posto izvornog kapaciteta za pohranu energije. Ne škodi mu ni savijanje: zadržao je 99 posto kapaciteta nakon što su ga tisuću puta savili i vratili u izvorni položaj, piše Engadget.