Otkriveno je kako je gotovo pola milijuna korisničkih računa kao lozinku imalo osobno ime koje nije naročito popularno
Ashley se kao osobno ime prvi put pojavljuje u pisanim dokumentima u Velikoj Britaniji tijekom 16 stoljeća. Do tada je bilo prisutno kao prezime, a prije toga kao lokacija (ash leigh, odnosno pepelna poljana), piše Guardian.
Ta riječ nema karakteristike jake lozinke. Kratka je i ne sadrži brojeve ili simbole. Pa ipak, prilično ju se često koristi u te svrhe.
TEHNO SAVJETI
Pet novijih značajki Instagrama koje svakako trebate isprobati
Našla se na 56. poziciji popisa hakiranih lozinki organizacije National Cyber Security Centre, iako je ime Ashley 2017. godine bilo tek 797 po popularnosti u Velikoj Britaniji među imenima koja su roditelji davali djeci. Ukupno je upotrijebljena za 432.276 korisničkih računa i najčešće je korišteno osobno ime na popisu hakiranih lozinki.
Što bi onda mogao biti razlog? Jedno od mogućih objašnjenja upućuje na to da su ljudi jednostavno bili lijeni pri smišljanju lozinke za web servis za preljub Ashley Madison, hakiran 2015. godine.
Druga teorija kaže kako je riječ o ljudima koji su odrastali tijekom kasnih '80-tih godina prošlog stoljeća, kada je to ime bilo puno popularnije. Tome u prilog ide i podatak kako je ime Michael - također popularno u tom razdoblju - 59. na popisu hakiranih lozinki, dva mjesta iza Ashley.
Vjerojatno nikad nećemo doznati pravi odgovor. No, cijela priča je još jedan podsjetnik kako je važno osmisliti i koristiti jaku lozinku.