Javier Milei je na X-u podržao malo poznati token, nakon čega je njegova vrijednost bila prvo gotovo pa upeterostručena, da bi potom strmoglavo pala
Oporbeni političari u Argentini pozvali su na opoziv predsjednika Javiera Mileija nakon što je reklamirao kriptovalutu koja je brzo propala i navodno dovela do gubitaka izraženim u milijunima američkih dolara.
Milei je podržao malo poznati token kriptovalute $Libra, objavivši na X-u kako je projekt 'posvećen poticanju rasta argentinskog gospodarstva financiranjem malih poduzeća i poduzetnika'.
Njegova objava bila je povezana s web-stranicom na kojoj se mogao kupiti digitalni novčić, a u nazivu domene nalazila se Mileijeva popularna krilatica 'Živjela sloboda'. 'Svijet želi ulagati u Argentinu', dodao je Milei u objavi za svojih više od 3,8 milijuna pratitelja.
Vrijednost tokena odmah je nakon toga skočila s gotovo nule na gotovo pet dolara, prije nego što je opet pala na ispod jednog dolara.
Moguća prijevara, stigle tužbe, traži se opoziv
Argentinska komora za financijske tehnologije upozorila je kako bi mogla biti riječ o prijevari u sklopu koje se kriptovaluta brzo napumpa, nakon čega upućeni prodaju svoj dio po visokim cijenama. Token potom gubi na vrijednosti, pri čemu većina ulagača gubi svoj novac.
Drugi ekonomisti i kripto stručnjaci ocijenili su kako bi mogla biti riječ o Ponzijevoj šemi. Milei je izbrisao svoju objavu nekoliko sati kasnije, ustvrdivši kako 'nije upoznat s detaljima projekta', no skandal je svejedno izazvao političku buru. Savezno tužiteljstvo navodno će sada ispitati je li predsjednik bio upleten u prijevaru ili kriminalno udruživanje, kao i je li prekoračio svoje ovlasti.
Skupina odvjetnika podnijela je tužbu kaznenom sudu protiv Mileija jer vjeruju kako je bio 'ključan za planiranje, razvoj i izvršenje megaprijevare povezane s lansiranjem tokena $Libra'. Smatraju kako je kriv i za nedopušteno udruživanje, između ostalog.
Oporbeni zastupnici traže opoziv Mileija jer je osramotio Argentinu na međunarodnoj razini, kao i odgovore na pitanja tko je imao koristi od cijele akcije i kako.
Reagirali su i drugi latinoamerički čelnici. Predsjednica Meksika Claudia Sheinbaum nazvala je incident krajnje ozbiljnim, ako se pokaže kako je predsjednik promovirao nešto privatno.
Milei uzvratio uvredama
Incident je potaknuo usporedbe s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, koji je prošlog mjeseca lansirao $Trump memecoin, čija je vrijednost također porasla prije nego što se srušila. Milei je na kritike uzvratio tako što je protivnike nazvao 'prljavim štakorima političke kaste', rekavši kako žele 'iskoristiti ovu situaciju ne bi li nanijeli štetu'.
Ured predsjednika objavio je kako Milei nije bila uključen ni u jednu fazu razvoja kriptovalute i odlučio je ukloniti objavu na društvenim mrežama kako bi ograničio daljnju izloženost. Dodali su kako je ured za borbu protiv korupcije dobio naputak za pokretanje istrage.
Popularnost kriptovaluta je eksplodirala u Argentini posljednjih godina jer razočarani štediše nastojali zadržati svoj novac izvan tradicionalnih banaka usred desetljećima duge gospodarske krize i skokovite stope inflacije.
Analitičari su upozorili da bi kriza mogla naštetiti Mileijevoj reputaciji kao skrbnika gospodarskog oporavka i antikorupcijskog predsjednika uoči izbora kasnije ove godine, piše Guardian.