Egzoplaneti koji kruže oko udaljene zvijezde Trappist-1 svojom su sličnošću sa Zemljom oduševili astronome. Oba, naime, na površini imaju ogromna mora i jezera
Udaljena patuljasta zvijezda ovih dana plijene pažnju brojnih znanstvenika. Oko Trappista-1 kruže čak dvije planete ugodno smještene u 'naseljivi' pojas. Ovo znači da je riječ o svjetovima koji imaju vodu i izvore topline - dvije komponente presudne za život.
Nakon njihovog otkrića prošlog tjedna, sedam planeta i njihova zvijezda oduševili su astronome koji godinama traže svjetove slične Zemlji. Nikad prije znanstvenici nisu pronašli toliki broj planeta veličine Zemlje koji kruže oko iste zvijezde ili u zoni gdje ekstremne temperature svemira ne uništavaju sav život. Ovo otkriće sugerira da u Mliječnoj stazi postoje brojne kamenite planete poput Zemlje.
Ovo otkriće znanstvenike je potaklo da obrate malo više pažnje na Trappist-1.
Ono što su otkrili zapanjilo ih je
Prema posljednjem izvješću, četiri od sedam egzoplaneta veličine zemlje vjerojatno sadrže ogromnu količinu vode.
Doktorica Amy Barr s Planetarnog znanstvenog instituta u suradnji je s kolegama iz Mađarske konstruirala matematičke modele planeta i njihove unutrašnjosti te otkrila da šest od sedam vjerojatno ima tekuću vodu ili vodeni led, dok jedna čak ima ocean koji se proteže preko cijele površine. Tim je potom napravio modele planetarnih orbita ne bi li otkrio temperature na njihovoj površini.
'Ovo je samo jedno od otkrića koje pokriva naš znanstveni rad' rekla je Barr u intervjuu za Guardian. 'Planete imaju ekscentrične orbite, što znači da svaki put kada obiđu zvijezdu ona bivaju rastegnute i zbijene.'
Sličnu situaciju 'proživljava' i Jupiterov mjesec Io, čija je površina prekrivena vulkanima, kotlinama i rijekama lave. Ovo znači da udaljene planete koje kruže oko Trappista imaju 'unutarnje grijanje' zbog neprestanog stiskanja i rastezanja.
Znanstveni rad objavljen u časopisu Astronomy & Astrophysics zaključuje da planeti b i c (imena svijetova počinju malim slovima) imaju vrlo aktivne geološke procese, dok planeta c ima vrlo malo ili nimalo vode, dok joj je površina sačinjena od kombinacije željeza i kamena. Planeti d i e - dva koja su vjerojatno naseljivi - također su geološki aktivni, no u puno manjoj mjeri.
Kakva je temperatura na površini?
Znanstvenici su procijenili da se naseljive planete nalaze u zoni 'vrlo prihvaljivih površinskih temperatura'. Planeta d, primjerice, ima temperaturu oko 15 stupnjeva celzija ili niže, no definitivno iznad temperature topljenja leda. Planeta e je hladnija, no temperature na njoj su ekvivalent onih na Antarktici.
Geološka aktivnost uzrokovana neobičnim orbitama još jedan je od razloga zašto znanstvenici vjeruju da na tim planetama postoji život. Geotermalni izvori na dnu oceana na Zemlji oko sebe stvaraju prave ekosustave te, među ostalim, okolnu vodu zasićuju spojevima koji podržavaju život.
Što je s atmosferom?
Nasa tek planira lansirati novi teleskop James Webb, što znači da znanstvenici poput Barra i njezinih kolega moraju pribjeći matematičkim simulacijama Trappista-1. Prošlogodišnji rad o tom kranje neobičnom sustavu objašnjava da zvijezda ima puno veću elektromagnetsku aktivnost od Zemlje te da moćnim solarnim vjetrovima šiba obližnje planete, u cijelosti uništavajući njihov atmosferski omotač. Udaljene planete su, u drugu ruku, prošle puno bolje.
Ono što je fascinantno oko Trappista-1 je da se brojni nezavisni radovi koji ga istražuju međusobno upotpunjuju. Ako NASA ove godine lansira teleskop James Webb on će nam dati puno više podataka o udaljenim egzoplanetima te olakšati daljnje istraživanje udaljenih sustava.