PSEUDOZNANOST ILI...?

Ovaj pogon krši zakone fizike, no NASA je potvrdila da radi!

29.11.2016 u 07:00

Bionic
Reading

Već godinama medijima i internetom kruže informacije o 'revolucionarnoj' vrsti pogona koji bi ljudskoj vrsti mogao osigurati kudikamo lakše osvajanje svemirskih prostora. Nazvan EM-drive, na papiru i dosadašnjim testovima donosi brdo toga što inače spada u znanstvenu fantastiku - od kršenja dobro poznatih teorija i zakona fizike pa sve do jednostavne nemogućnosti objašnjenja kako stvar uopće 'radi'. Idealno tlo za pseudoznanost - no ako se pita NASA-u, rad prolazi recenziju

EM Drive (elektromagnetski pogon) osmislio je još 1999. britanski izumitelj Roger Shawyer. Riječ je o izumu koji je, baš poput hladne fuzije i sličnih stvari, odmah smješten u polje pseudoznanosti zbog nevjerojatnih teza koje postavlja. Prema Shawyerovim izračunima, EM pogon je toliko učinkovit da bi letjelicu do Marsa mogao dovesti za svega 70 dana...još samo da ne krši Newtonov treći zakon. A krši ga.

No, iz testa u test, iz kritike u kritiku, stvar je jednostavno funkcionirala. NASA-in Eagleworks laboratorij je stoga lani preuzeo stvar u svoje ruke i odlučio stati u kraj pseudoznanstvenosti. No, rezultat recenzije je i dalje zbunjujuć. Pogon i dalje proizvodi 1,2 milinjutna po kilowattu potiska u vakuumu - te jednostavno nije jasno što ga točno stvara. NASA-in tim je istražio i niz različitih mogućih smetnji za test, bez posebnog uspjeha.


Jedna od mogućih hipoteza zašto stvar radi onako kako radi je tzv. pilot-wave teorija - kontroverzno tumačenje kvantne mehanike, koje se sasvim sigurno opet neće svidjeti skepticima. Ipak, valja imati na umu da su skeptici takvi s razlogom - dok god nije jasno zašto nešto radi, ne može se jasno tvrditi da je to to.

U svakom slučaju, stigla je još jedna neobična potvrda da odbijanje mikrovalova u metalnom spremniku posebnog oblika može stvoriti potisak. Van nekih hipotetski postavljenih modela, ni NASA za sada nema odgovor. Pretpostavke sežu sve od toga 'da stvar jednostavno radi' (ne pretjerano znanstven pristup) pa do nekog izvora 'šuma' ili toplotnog učinka. Kako bi izbjegli dio mogućih greški u istraživanju, EM pogon će se testirati u svemiru već u sljedećih nekoliko mjeseci.

Ako (veliko 'ako') i tu sustav proizvede potisak, mjesta za skepsu će biti kudikamo manje.