Na popisu se nalaze sezonski hitovi poput Furby Connecta, i-Que Intelligent Robota, Cloud Petsa i Toy-fi Teddyja
Prema novom izvješću britanske udruge za zaštitu potrošača, niti digitalne igračke nisu sigurne od hakera. Igračkama poput Furby Connecta moguće je pristupiti putem Wi-Fija ili bluetootha. Ovo ne znači da će zlikovci igračku moći pretvoriti u nešto destruktivno, već da će, ako budu u dometu, moći putem nje slati poruke.
Ovaj propust u sigurnisti hit-igračaka za ovogodišnju blagdansku sezonu istaknula je potrošačka udruga Which? koja je, piše The Sun, unajmila hakere da testiraju cyber sigurnost Furby Connecta, i-Que Intelligent Robota, Toy-fi Teddyja te CloudPetsa. Kako stvari stoje, niti jedna od ovih igračaka nema instalirane zaštitne mjere te korisnicima ne garantira da su igračke u rukama njihove djece - sigurne od špijunaže.
Jesmo li i mi ugroženi?
Sve ove igračke dostupne su našim potrošačima putem interneta, što znači da i ovdašnji roditelji moraju malo pripaziti kada biraju digitalne igračke za svoje mališane.
Alex Neill iz Which? je naglasio da su 'igračke koje se bežično spajaju na druge uređaje svakim danom sve popularnije, no kao što naše istraživanje pokazuje, svatko tko ih odluči kupiti morat će to učiniti s mjerom opreza'. Neill nastavlja: 'Sigurnost mora biti apsolutni prioritet kod svake igračke, što znači da ako ju ne možete jamčiti, proizvod se ne smije prodavati.'
Službeni odgovor
Svi proizvođači rizičnih igračaka dali su sličan komentar naglasivši da se sigurnost igračke smatra 'najvećim prioritetom' te naglašavaju da je pokušaj hakiranja ili pristupa igrački putem Bluetootha jednostavan, dok pripreme za sam upad nisu. Kako god bilo, svi proizvođači čiji proizvodi spadaju na rizičnu listu morat će poboljšati zaštitu ili slijediti oštre regulative koje Europska unija diktira za ovakvu vrstu proizvoda.