2023 BU

Predstavlja li asteroid koji je nedavno prošao pored Zemlje prijetnju? Evo što kažu iz NASA-e

30.01.2023 u 12:18

Bionic
Reading

NASA i druge svemirske agencije investiraju jako puno resursa u obranu Zemlje od 'zalutalih' asteroida. Na koncu, ovo je jedini planet kojeg imamo...

Naš sustav je pun svemirskog kamenja, no na sreću, NASA i ostale agencije pomno prate asteroide koji putuju kroz naše kozmičko susjedstvo. Svake godine otkrivamo na stotine novih, a na sreću svih Zemljana, do sad nismo pronašli niti jedan koji će u sljedećih 100 godina zaprijetiti našem rodnom planetu.

26, siječnja malen je asteroid 'veličine kamioneta' proletio na oko 3.500 kilometara od Zemlje. S obzirom da je riječ o relativno malenom objektu, stijena pod imenom 2023 BU otkrivena je 21. siječnja zahvaljujući pomnom oku astronoma amatera. 'Čak i da je nekim slučajem završila na putanji prema površini, većinom bi izgorjela u atmosferi', kažu iz NASA-e.

Ovo su stvari koje trebate znati o kratkom susretu Zemlje i 2023 BU.

NASA nije izdala upozorenje o 2023 BU

NASA-in JPL vodi računa o asteroidima koji prolaze u blizini Zemlje, premda se većina njih nalazi milijunima kilometara od našeg planeta. NEO, Near Earth Object ili objekt u blizini Zemlje onaj je koji prolazi na udaljenosti do 48.2 milijuna kilometara od Zemljine orbite oko Sunca.

2023 BU se stoga kvalificira kao NEO, no s obzirom da nije nikakva prijetnja zbog svoje veličine, nitko nije poslao upozorenje o njegovom dolasku. NASA je umjesto toga objavila nekoliko osnovnih informacija o 2023 BE i načinu na koji je prepoznat. 'Riječ je o jednom od najbližih prilaza NEO-a Zemlji ikad' komentirao je NASA-in inženjer Davide Farnocchia.

Asteroidi rijetko kad predstavljaju prijetnju Zemlji

Čim je asteroid veći, to on predstavlja veću prijetnju Zemlji. Stijena koja je zapečatila sudbinu dinosaura najveća je vrsta asteroida s promjerom većim od 970 metara. Asteroid koji je doveo do istrebljenja bio je širok oko 9.6 kilometara.

Tim rečeno, ni jedan asteroid širi od 140 metara neće zaprijetiti Zemlji u idućih 100 godina, uz napomenu da se udari objekata od 140 metara dešavaju svakih 10.000 do 20.000 godina. Udari poput onog koji je doveo do istrebljenja dešavaju se jednom u 100 milijuna kilometara.

Valja voditi računa da i asteroidi manji od 140 metara mogu predstaviti prijetnju - čak i asteroid od 50 metara promjera može uništiti veliki grad, što znači da moramo pratiti i 'manje' objekte.

ASTRONOMIJA

[FOTO] Ove neobične zvijezde razvijaju maštu i izazivaju koncepte moderne znanosti

Pogledaj galeriju

Astronomi nastavljaju pratiti potencijalno opasne asteroide

NASA koristi niz teleskopskih sustava kojima otkriva 90 posto svemirskih stijena većih od 140 metara. U potrazi su sustavi Pan-STARRS, Catalina i ATLAS te astronomima pomažu otkriti oko 40 posto stijena širine veće od 460 kilometara. U međuvremenu su identificirali 95 posto najvećih asteroida koji spadaju među 'ubojice planeta'.

Neki manji asteroidi će sigurno 'proći kroz pukotine' i zaobići sustave za pronalaženje asteroida, što znači da pomoć amatera astronoma poput Gennadiy Borisova (koji je otkrio 2023 BU) znači jako puno. Borisov i ostali amateri otkriće asteroida prijavljuju međunarodnoj organizaciji koja prati takve objekte - Minor Planet Centeru.

Sljedeći put kad čujete o asteroidu koji 'putuje prema Zemlji', zapamtite da se vjerojatno ne radi o prijetnji (asteroidi dosta često dolaze na nekoliko milijuna kilometara od Zemlje).

Stručnjaci budno promatraju nebo, pa ako nešto veliko zbilja krene prema Zemlji, svemirske agencije poput NASA-e pružit će koherentne informacije o kamo se kreću i što morate napraviti, zaključuje Mashable.