Trenutačno su otvorene prijave za novo izdanje nagradnog natječaja koji već treću godinu zaredom promiče održivi razvoj i nastoji podizati svijest o važnosti implementacije tehnologija za očuvanje okoliša
Održivost dolazi u raznim oblicima. Iako se ona najčešće veže uz prakse za zaštitu i očuvanje okoliša, spektar benefita koji dolazi uz to područje je puno raznolikiji, što se može vidjeti i po brojnim rješenjima koja se razvijaju.
Uzmimo za primjer samo neke ideje koje su nastale u našem dvorištu, kao što su Arkensight i Schuma Labs. Zagrebačka tvrtka Arkensight, bivši Thorondrone, bavi se nadzorom i prikupljanjem podataka s velikih urbanih i prirodnih područja pomoću specijaliziranih bespilotnih letjelica opremljenih umjetnom inteligencijom. Njihovo održivo rješenje omogućuje precizno, brzo i energetski učinkovito prikupljanje, ali i razumijevanje, podataka za upravljanje gradovima, nadzor prometa, djelovanje uslijed prirodnih katastrofa ili praćenja biljnog i životinjskog svijeta.
S druge strane, Schuma Labs je startup koji koristi napredne tehnologije za praćenje i unaprjeđenje kvalitete zraka u određenom prostoru.
Obje tvrtke, iako mlade, ulažu značajna sredstva u unaprjeđenje svojih proizvoda, a snažan vjetar u leđa su dobili prošle godine nakon pobjede na LAQOthonu, nagradnom natječaju u sklopu kojeg LAQO, prvo hrvatsko 100 posto digitalno osiguranje i tech inovacija Croatia osiguranja koje djeluje u sastavu Adris grupe, nagrađuje pojedince i/ili timove koji vide tehnologiju kao odgovor na kreiranje održivijeg svijeta.
Trenutačno su otvorene prijave za novo izdanje nagradnog natječaja koji već treću godinu zaredom promiče održivi razvoj i nastoji podizati svijest o važnosti implementacije tehnologija za očuvanje okoliša. Svi zainteresirani pojedinci ili timovi mogu svoja idejna tech rješenja na temu održivosti prijaviti najkasnije do 7. siječnja 2025. godine na službenoj web stranici LAQOthona, a osiguran je nagradni fond od čak 18 tisuća eura za tri najbolje ideje prema ocjenama stručnog žirija.
Prototip vlastitog multimodalnog modela umjetne inteligencije
Arkensight, koji je osvojio prvo mjesto na lanjskom natječaju, osvojena je sredstva uložio u rebranding i razvijanje AI platforme za jednostavnu, jeftinu i brzu obradu podataka koji se prikupljaju dronovima. Kako nam je objasnio osnivač Domagoj Čorić, novčana nagrada od 10.000 eura im je pomogla izgraditi i testirati prototip vlastitog multimodalnog modela umjetne inteligencije koji je zapravo baza njihovog cjelokupnog rješenja.
Trenutačni im je fokus na beta testiranju spomenutog prototipa kako bi dobili što više povratnih informacija od krajnjih korisnika koje ćemo potom iskoristiti za razvoj prvih verzija proizvoda. U budućnosti žele raditi s još više modaliteta i formata koji se koriste tijekom operacija s dronovima kako bi zauvijek pojednostavili i promijenili način na koji ljudi interaktiraju s fizičkim svijetom.
'Vjerujemo da će upravo takva filozofija obrade podataka mijenjati industrije i poboljšavati kvalitetu života za sve nas', navodi Čorić.
Selidba u novi prostor
U samo godinu dana je velike korake naprijed napravio i Schuma Labs. Od osvojenog drugog mjesta na LAQOthonu i novčane nagrade od 5.000 eura, preselili su se u novi uredski prostor te izradili prototip proizvoda koji trenutno ispituju i usavršavaju, a uskoro ga planiraju lansirati na tržište. Oni su najveći dio LAQOthon nagrade iskoristili za nabavku potrebne opreme i materijala za razvoj i ispitivanje male serije prototipova te opremanje ureda.
'U planu nam je razviti dodatne uređaje iz Schuma ekosustava za unaprjeđenje kvalitete zraka, koji će nadopuniti naš postojeći uređaj za praćenje kvalitete zraka. Prijavili smo se na nekoliko projekata i s nestrpljenjem iščekujemo njihove ishode. Kontinuirano radimo na razvoju inovativnih proizvoda i rješenja, jer je inovativnost utkana u srž Schuma Labs', kaže Marin Kovačić, suosnivač startupa.
S obzirom na to koliko je njima pomoglo sudjelovanju u LAQOthonu, Kovačić preporučuje drugima da se prijave na novo izdanje jer je, kaže, riječ o dinamičnom natjecanju ne samo s bogatim nagradnim fondom, već i iskusnim te stručnim žirijem.
'Već sam odabir među finaliste predstavlja velik uspjeh i svojevrsnu validaciju ideje. Također format LAQOthona odražava dinamiku startup okruženja, pružajući sudionicima odličnu priliku za pitchanje, te daljnji razvoj svojih ideja i umrežavanje, a sam postupak prijave je jednostavan', navodi Kovačić.
Korak prema ostvarenju poduzetničkih ambicija
S njim se slaže i Čorić, koji smatra da je LAQOthon odlična prilika za sve one koji su oduvijek htjeli probati pokrenuti nešto svoje i napraviti prvi korak prema ostvarenju svojih poduzetničkih ambicija.
'Može se dobiti fantastičan feedback od stručnjaka iz industrije i poslovnog svijeta, ali i povezati s potencijalnim suradnicima, partnerima i investitorima. Smatram da svi oni koji razvijaju nešto što može pozitivno utjecati na svijet i ljudski život apsolutno ne smiju propustiti priliku za sudjelovanjem na LAQOthonu', kaže.
Na novi natječaj inovativnih tehnoloških idejnih rješenja LAQOthon mogu se prijaviti svi tehnološki entuzijasti, uključujući učenike, studente, projektne managere, dizajnere, developere i sve ostale koji znaju kako upotrijebiti tehnologiju u rješavanju izazova održivosti.
Prijave traju sve do 7. siječnja 2025., nakon čega slijedi period žiriranja. Prvih 10 finalista bit će proglašeni 24. siječnja na službenim stranicama LAQOthona i oni će dobiti priliku predstaviti se pred stručnim žirijem na tradicionalnom Bug Future Showu, 6. veljače u Zagrebu.
'LAQOthon je prilika da mladi poduzetnici dobiju pravi poticaj za razvoj svojih ideja, kroz kontakt sa stručnjacima, mentorima, investitorima, kao i kroz mogućnost daljnjeg umrežavanja i komercijalizacije svojih rješenja. U tom kontekstu, LAQOthon nije samo natjecanje, nego i korak prema ostvarenju ambicija koje mogu oblikovati našu budućnost. Podrška koja dolazi kroz ovakav natječaj omogućava mladim timovima da prepoznaju izazove, usmjere svoje resurse i kreativnost prema rješenjima koja će sutra oblikovati bolji, održiviji svijet. Svaka ideja koja ima potencijal rasti i pozitivno utjecati na okolinu, zaslužuje priliku da bude prepoznata, podržana i unaprijeđena. Zato pozivam sve entuzijaste i inovatore da se prijave na novo izdanje LAQOthona', rekao je Marko Ćosić, direktor Sektora za digitalno poslovanje Croatia osiguranja.