Američka tvrtka OpenAI prikupila je čak 40 milijardi dolara u posljednjoj rundi financiranja, čime je njezina tržišna vrijednost dosegnula nevjerojatnih 300 milijardi dolara. Riječ je o najvećoj privatnoj rundi financiranja u povijesti tehnologije. Investicija procjenjuje vrijednost tvrtke na 300 milijardi dolara, što je gotovo tri puta više od prethodno prikupljenog kapitala neke privatne tehnološke tvrtke, prema PitchBooku
Vrijednost OpenAI-ja smješta ga među najbogatije privatne tvrtka na svijetu - iza SpaceX-a Elona Muska, koji je procijenjen na 350 milijardi dolara, ali izjednačuje ga s ByteDanceom, vlasnikom TikToka, prema CB Insightsu.
Japanski SoftBank vodi ovu rundu s 30 milijardi dolara, a pridružuju mu se i drugi investitori kao što su Microsoft, Coatue, Altimeter i Thrive. OpenAI planira koristiti novi kapital za proširenje granica istraživanja umjetne inteligencije i svoje računalne infrastrukture. Prema izvorima, oko 18 milijardi dolara bit će namijenjeno projektu Stargate, zajedničkoj inicijativi SoftBanka, OpenAI-ja i Oraclea, koju je u siječnju najavio američki predsjednik Donald Trump.
Postoji uvjet
Početno financiranje iznosi 10 milijardi dolara, a preostalih 30 milijardi dolara trebalo bi biti isplaćeno do kraja 2025. godine. Međutim ova runda financiranja ima uvjet: SoftBank je objavio da će njegovo ukupno ulaganje biti smanjeno na samo 20 milijardi dolara ako OpenAI ne restrukturira svoju organizaciju u profitnu tvrtku do 31. prosinca.
Taj uvjet povećava pritisak na nju, a usto će zahtijevati odobrenje Microsofta i kalifornijskog državnog odvjetnika. Osom toga, tu promjenu osporava Musk, jedan od suosnivača OpenAI-ja 2015. godine kao neprofitnog istraživačkog laboratorija. Trenutna hibridna struktura OpenAI-ja uključuje ograničeno partnerstvo za profit, stvoreno 2019. godine, piše CNBC.
Tvrtka očekuje da će joj prihodi porasti na 12,7 milijardi dolara ove godine, što je trostruko više nego prošle godine. ChatGPT sada ima 500 milijuna korisnika svaki tjedan, što je porast od 400 milijuna mjesec ranije. Izvršni direktor Sam Altman izjavio je da je lansiranje ChatGPT-ja bilo 'jedan od najluđih viralnih trenutaka koje je ikad vidio', a tada su dobili milijun korisnika u samo jedan sat.
Tržište generativne umjetne inteligencije će, prema procjenama, premašiti bilijun dolara prihoda u deset godina. Kompanije kao što su Google, Amazon, Anthropic i Perplexity utrkuju se u predstavljanju novih proizvoda i AI modela, osobito kako se intenzivira utrka u izgradnji 'AI agenata'.
Tržište generativne umjetne inteligencije očekuje snažan rast u narednim godinama. OpenAI je nedavno objavio promjene u upravi te će Altman usmjeriti svoju pozornost na istraživanje i proizvode, a operativni direktor Brad Lightcap bavit će se nadzorom poslovnih i dnevnih operacija.
Otvoreni generativni AI model
U ponedjeljak je OpenAI objavio i važnu promjenu u strategiji – planiraju izraditi otvoreni generativni AI model, i to u jeku sve jače konkurencije u području otvorenog koda, posebno što se tiče kompanija poput DeepSeeka i Mete.
Dosad je OpenAI bio zagovornik zatvorenih vlasničkih modela koji ne dopuštaju programerima prilagodbu osnovne tehnologije. Međutim Altman je istaknuo da su odlučili promijeniti pristup. 'Dugo smo o tome razmišljali, ali su drugi prioriteti imali prednost. Sada smatramo da je pravo vrijeme za taj korak', rekao je Altman.
Zagovornici zatvorenih modela, među kojima je i Google, tvrde da otvoreni AI sustavi predstavljaju veći sigurnosni rizik te su podložniji zlonamjernoj uporabi, uključujući onu stranih vlada. Tehnološki milijarder Musk već je ranije kritizirao tvrtku i pozvao je da se vrati svojim 'otvorenim i sigurnosno orijentiranim' korijenima.
Velike kompanije i vlade dosad su pokazale oprez prema AI modelima nad kojima nemaju kontrolu, posebice zbog sigurnosti podataka. Za razliku od OpenAI-ja, Meta i DeepSeek omogućuju preuzimanje i prilagodbu svojih AI modela, što im daje konkurentsku prednost.
Unatoč izazovima, OpenAI nastavlja nizati uspjehe. Njegove najnovije značajke generiranja slika u sklopu ChatGPT-ja izazvale su ogroman interes korisnika. Altman tvrdi da je alat u samo sat vremena privukao milijun korisnika, što je u potpunosti preopteretilo njegove grafičke procesore.