U Hrvatskoj je ove godine porasla kupnja putem interneta u čemu je velik udjel krivotvorene i piratske robe, upozoreno je u srijedu na okruglom stolu o rizicima kupovine krivotvorenih i piratskih proizvoda putem interneta, izvještava HINA
Skup je održan u sklopu nacionalne kampanje 'Ne kupujte mačka u vreći'. Prema iznesenim podacima među trgovanim krivotvorinama najviše je odjeće i obuće, uglavnom sportske, a slijede ženske torbe, mobiteli i satovi.
Stručnjaci iz raznih nadležnih tijela državne uprave i organizacija za zaštitu intelektualnog vlasništva (od MUP-a, Carinske uprave, Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo-DZIV, do strukovnih udruga ZAMP-a, ZAPRAF-a i drugih) kažu da je prema istraživanjima međunarodne organizacije MUSO, koja prati online piratstvo, Hrvatska 57. zemlja na svijetu s 26,5 posjeta piratskim stranicama po korisniku interneta.
Anita Glavaš iz udruge ZAPRAF naglasila je da hrvatski korisnici interneta najviše pristupaju tzv. javnim torrentima, njih 60 posto, nakon čega slijede stranice YouTube rippers (najčešće za 'skidanje' glazbe), čemu po njenoj ocjeni pridonosi sve veće korištenje brzih mobilnih mreža. Oko tri milijuna korisnika interneta u Hrvatskoj posjetilo je u zadnjih godinu dana oko 80 milijuna ilegalnih web stranica, a slično je i u Turskoj, Španjolskoj, Mađarskoj, Belgiji i Nizozemskoj dok najgore stoji Bugarska.
Da ipak ima mogućnosti za otkrivanje pirata i krivotvoritelja, pokazao je predstavnik MUP-a i njegova Odjela za visokotehnološki kriminal Marko Vrkljan.
Za primjer, iznio je kako je utvrđeno da su stranice web shopa s Facebooka te Filmovita (za besplatno 'skidanje' i gledanje filmova) i Filmski maraton nedopušteno nudili i robu i filmove. Facebook web shop prijavio je kupac Nike tenisica nakon čega su uz pomoć zastupnika za Hrvatsku tog sportskog brenda u istrazi utvrdili da su robu prodavali sinkronizirano državljanke Srbije i Hrvatske iz Varaždina i Velike Gorice, koje su za to koristile pet računa u hrvatskim bankama preko kojih su pak doznali da je po tim računima bilo oko 1,5 milijuna kuna transakcija i točno su vidjeli i račun od kupca tenisica koji je sve prijavio. Sve osobe u tom lancu su kazneno prijavljene.
Zanimljiv je i slučaj s filmovima odnosno stranicom Filmovita koju s prijavili iz Blitz distribucije zbog navodne učinjene im štete od oko 4 milijuna kuna, te se utvrdilo da je ta 'filmska', a zapravo piratska stranica koristila servere u Njemačkoj, pa je također stigla kaznena prijava.