Na teretnom čamcu onkraj otoka Treasure, na lokaciji nekadašnje baze američke mornarice usred Zaljevskog područja San Francisca, uz pomoć niza brodskih kontejnera gradi se nešto veliko i tajnovito
Izvana gledano, nije jasno što je u četiri kata visokoj strukturi, niti čemu će služiti. CNET tvrdi da iza tajnom obavijene gradnje stoji Google te nagađa da bi u pitanju mogao biti podatkovni centar koji će koristiti more za hlađenje i kao izvor energije.
Krajem prošle godine pokrenuli su veći projekt u objektu na otoku Treasure, poznatom kao Hangar 3. Od tada su taj objekt i njegova bliža okolina nedostupni javnosti zahvaljujući visokoj i dugoj ogradi. Što god grade unutra, biva prebačeno na obližnju deregliju pod paskom zaštitara.
Ona je duga 76 metara, široka 22 i visoka gotovo pet, a nosi građevinu napravljenu od brodskih kontejnera i 12 visokih bijelih tornjeva, koji mogu biti bilo što, od jarbola do antena. Svaki kontejner ima tri uska proreza koji služe kao prozori. Na sjeveroistočnom uglu je stepenište koje ide od tla do vrha. Jedan je kontejner nagnut pod kutom od 45 stupnjeva u odnosu na tlo.
Cijela je struktura obavijena tamnom mrežom pa se ne vidi što je unutra. Ondje se može samo s posebnom dozvolom i ako na ulazu ostavite sve uređaje koje možete upotrijebiti za snimanje.
Google je još 2009. godine patentirao plutajući podatkovni centar. Tvrtka je poznata po tome što ih gradi u blizini mjesta na kojima može osigurati jeftino hlađenje, kao i po nizu uvrnutih i neočekivanih projekata. Morska voda nije idealna za hlađenje, no to je problem koji je moguće zaobići. A smještanje podatkovnih centara u brodske kontejnere već je ustaljena praksa.
Takav bi sustav imao više prednosti. Bio bi, recimo, lako proširiv i koristio bi kontejnere standardne veličine koje je jednostavno dopremiti i postaviti. Energija dobivena od valova stvara vrlo malo zagađenja, a plutajući podatkovni centar mogao bi stvarati obilje energije postavi li ga se u ocean na udaljenosti pet do 12 kilometara od obale.