Nakon izvrsnog završetka petoepizodne sage iz Dontnoda radovao sam se dolasku novog nastavka Life is Strangea, no istovremeno sam strepio od pomisli što novi studio može napraviti od njega
Glavni keč kod novog Life is Strangea je činjenica da ga ne rade isti ljudi. Za izradu Before The Storm, prvog nastavka nove sezone epizodne avanture, odgovoran je studio Deck Nine. Nasreću, nakon nekoliko sati provedenih uz igru moji strahovi ispostavili su se samo djelomično opravdanima. Life is Strange svoju priču gradi na temeljima događaja koji su se dogodili u prošloj sezoni te glavnu ulogu prebacuje na Chloe, prijateljicu glavne junakinje prve sezone – Max.
Drugim riječima, glava tema je nestanak Rachael Amber – jako dobre Chloeine prijateljice. Njezin nestanak razlog je za sve veću pomutnju u već uzdrmanoj zajednici Arcadia Baya. Dodamo li ovome odsutnost Max, život već uzdrmane Chloe sve je osim normalnog.
Što je ono bilo u prvoj sezoni?
Podsjetimo, prvih pet epizoda pratili smo eskapade gospodične Max Caulfield, obožavateljice fotografije koja, eto, može i manipulirati vremenom. Tijekom prve sezone suočavali smo se s čudnim događanjima u gradu, nadolazećom meteorološkom katastrofom i prijateljstvom s ovog puta glavnim likom – Chloe Price.
Osnovna ideja iza prequela pod imenom Before The Storm je više-manje ista kao i kod prve sezone. Predvodite glavni lik koji u kriznim situacijama odlučuje što će reći i učiniti, a posljedice će odzvanjati kroz sve nadolazeće epizode. Ovdje je, naglašavamo, većina interakcija svedena na verbalno iživljavanje tinejdžerice koja je ujedno ljutita, uzbuđena, depresivna i ukratko – zbunjena. Način na koji se nosi s majkom i njezinim novim dečkom također je priča za sebe koja, iskreno, najviše izražava glavni problem s ovom igrom.
Kamen spoticanja
Life is Strange: Before The Storm igra je koju prije svega proživljavate kroz dijaloge. Za razliku od Max koja je imala moć premotavanja vremena, Chloe je tinejdžerka koja koristi ono što tinejdžeri često rade – nagovaranje, svađu, blefiranje i prkos.
Junakinja Before The Storma sve svoje probleme riješava prčkanjem po sugovornikovim nesigurnostima i okretanjem situacije sebi u korist - što su autori učinkovito pretvorili u mini-igru koja je iznenađujuće zabavna. Problemčić kod Before The Storma je što, kakav god odgovor dali, dosta često na prvu loptu ne možete procijeniti njegov ton ni posljedice. Chloe ponekad… ok, često vaš izbor interpretira kao još jednu priliku za izderavanje, što igru jako često povede u igraču neželjenom smjeru.
Ovo znači da jednostavno nije moguće uvijek procijeniti što će vaš lik reći, a stvari postaju još gore kada na neke očigledno užasne ispade sugovornici krenu odgovarati na neočekivano afirmativan način. Ukratko – igra je, kao što i njezin naslov nalaže – čudna.
Igrati ili ne?
Ono što Before The Storm čini izvrsnim je priča koja i ovog puta jako dobro sročena te izvrsna adaptacija svega što je prvu sezonu činilo jedinstvenom. Jedina i zapravo najvažnija stavka ovdje je da se i dalje radi o zanimljivoj i igrivoj grafičkoj avanturi koju će bez treptaja progutati obožavatelji prve sezone. Pitanje je, doduše, jeste li i vi među njima?
Life is Strange: Before The Storm
- Žanr: grafička avantura
- Proizvođač: Deck Nine
- Izdavač: Square Enix
- Platforme: Xbox One, PC, PlayStation 4
Plus:
- Priča
- Paralele s originalom
Minus:
- Čudni dijalozi