Raste broj institucija i tvrtki koje ne dozvoljavaju ili ograničavaju korištenje umjetne inteligencije kineskog startupa
Sve je više država i državnih tijela koji su zabranili korištenje modela umjetne inteligencije i aplikacije za brbljanje kineskog DeepSeeka zbog etičkih dvojbi, privatnosti i sigurnosti. Njima se pridružio i veliki broj korporacija.
Pogledajte tko se sve dosad odlučio na taj korak.
Italija
Italija je postala jedna od prvih država koja je zabranila DeepSeek nakon istrage državne regulatorne agencije o tome kako ta tvrtka rukuje osobnim podacima, odnosno usklađenosti s Općom uredbom o zaštiti podataka (GDPR).
Dali su DeepSeeku 20 dana za odgovore na pitanja o tome kako i gdje pohranjuju korisničke podatke i za što ih koriste. Iz DeepSeeka su poručili kako njihove aplikacije ne potpadaju pod nadležnost zakona Unije.
Talijani se s time nisu složili, pa su poduzeli korake za uklanjanje DeepSeekovih aplikacija iz trgovina Appleovih i Googleovih trgovina aplikacijama u toj državi.
Pod povećalom i u Francuskoj i Irskoj
Nedavno je i francuski regulator za zaštitu privatnosti izvijestio da će otvoriti istragu kako bi stekli predodžbu o funkcioniranju AI sustava DeepSeeka i provjerili moguće rizike po privatnost korisnika. 'CNIL-ov odjel za umjetnu inteligenciju trenutno analizira taj alat', rekao je glasnogovornik.
DeepSeek je pod povećalom i u Irskoj čiji je regulator zatražio informacije o obradi podataka irskih korisnika. Propisi EU-a o zaštiti osobnih podataka (GDPR) spadaju među najstrože i najopsežnije u svijetu i njihovo kršenje povlači za sobom novčanu kaznu od četiri posto međunarodnog prometa tvrtke, napominje Reuters.
Tajvan
Tajvansko ministarstvo digitalnih poslova objavilo je kako DeepSeek 'ugrožava nacionalnu informacijsku sigurnost' i zabranilo je vladinim agencijama korištenje njihove umjetne inteligencije.
Ustvrdili su kako su radnici u javnom sektoru i objekti kritične infrastrukture izloženi riziku od 'prekograničnog prijenosa i curenja informacija'. Zabrana se odnosni na zaposlenike vladinih agencija, kao i na javne škole i poduzeća u državnom vlasništvu.
Kongres SAD-a
Uredi američkog Kongresa navodno su upozoreni da ne koriste tehnologiju DeepSeek. Izdana je i zabrana instalacija njihovih aplikacija na bilo koje službene pametne telefone ili računala.
Šef administracije, koji Zastupničkom domu pruža usluge podrške i poslovna rješenja, poslao je obavijest uredima Kongresa u kojoj je navedeno kako je DeepSeekova tehnologija 'na pregledu' i kako je zlonamjerni akteri već koriste za isporuku zlonamjernog softvera i zarazu uređaja.
Teksas
Teksaški guverner Greg Abbott zabranio je instalaciju i korištenje softvera DeepSeeka i drugih kineskih tvrtki na uređajima koje je izdala vlast te američke savezne države. Kako je naveo u izjavi, neće dopustiti Kineskoj komunističkoj partiji infiltraciju kritičnu infrastrukturu.
Američka mornarica
Američka mornarica naložila je svojim pripadnicima da ne koriste DeepSekove aplikacije ili tehnologiju za bilo kakve radne zadatke ili osobnu uporabu DeepSeek zbog potencijalnih sigurnosnih i etičkih problema.
Pentagon
Pentagon je blokirao pristup tehnologijama DeepSeek, ali ne prije nego što je dio osoblja koristio aplikaciju.
Agencija za obrambene informacijske sustave, koja je odgovorna za Pentagonove IT mreže, zabranila je DeepSeekovu web stranicu u siječnju.
Osoblje Ministarstva obrane može koristiti DeepSeekovu umjetnu inteligenciju putem Ask Sagea, ovlaštene platforme koja se ne povezuje izravno s kineskim poslužiteljima.
NASA
NASA je također zabranila zaposlenicima korištenje tehnologije DeepSeek, radi toga što su web poslužitelji te tvrtke smješteni izvan SAD-a.
U toj su agenciji blokirali korištenje DeepSeekovih aplikacija na uređajima i mrežama kojima upravlja agencija, piše Tech Crunch.