Nova generacija flagshipa iz Samsunga stigla je na tržište, a mi smo dobili priliku poigrati se njegovom premijskom verzijom - Galaxyjem S10+
Na današnjem tržištu zasićenom brojnim uređajima visoke cijene dosta je teško pronaći onaj koji pored odgovarajućeg premijskog izgleda pruža zbilja izvanredne hardverske performanse. Zadatak postaje još teži ako koristite Android, s obzirom na to da proizvođači već dulje vrijeme usavršavaju dizajn uređaja, otežavajući odluke donesene na temelju samog izgleda.
Multimedija
Na sreću, Samsung Galaxy S10+, najprestižnija inačica nove linije smartfona korejskog tehnološkog diva, napravljen je kako bi stavio kvačicu na obje rubrike. Riječ je o elegantnom i diskretnom uređaju napravljenom za lako držanje u ruci i jako imerzivno multimedijsko iskustvo. Glavni i prvi razlog zbog kojeg bi itko posegnuo za ovim telefonom 6,4-inčni je AMOLED ekran koji prekriva cijelu prednju stranu staklenog kućišta te se blago zakrivljuje prema metalnom obrubu. Druga stvar koju je vrlo lako zamijetiti manjak je izreza koji je na uređaju zamijenjen malim urezom na gornjem desnom dijelu prikaza. U slučaju modela S10+, izrez je malo veći nego na S10 jer pohranjuje dva objektiva napravljena za bolji dubinski efekt pri snimanju selfieja.
Osjećaj korištenja
Što se veličine samog uređaja tiče, čini se da je napravljen za ljude koji imaju srednje i velike ruke. Uski format (157 x 64) savršeno stane u dlan te uz pomoć značajke povlačenja ikona dolje bez problema omogućava rad dok vam je druga ruka u džepu. Što se tiče fizičkih tipki, sve su savršeno dostupne, makar nam i dalje smeta ona posvećena Bixbyju. Tipku je, naravno, moguće isključiti ili preprogramirati, no nakon nekoliko dana korištenja ona je i dalje bila 'ona tipka koju slučajno pritisneš kada pokušavaš pojačati zvuk'.
Kad smo već kod zvuka, uređaj pored standardnog stereo zvuka pruža impresivno audio iskustvo uz AKG-ove hands free slušalice. Kako smo navikli da dodaci dobiveni uz uređaje obično nisu nešto posebno, ostali smo zatečeni diskretnom profinjenošću naoko zbijenog bijelog headseta. Premda se možda ne radi o najboljim slušalicama koje smo čuli, njihova kvaliteta je iznadprosječna te lijepo nadopunjuje već impresivno iskustvo koje pruža Galaxyjev veliki AMOLED ekran.
Biometrija i egzotične značajke
Senzor za otisak prsta na stražnjem dijelu uređaja nadomješten je vrlo elegantnim ultrazvučnim senzorom smještenim ispod ekrana. U našem slučaju otključavanje dodirom je na početku išlo malo sporije (čitaj: višestruki pokušaji), no kako je uređaj s vremenom 'upoznao' prst, iskustvo je postalo rutinsko i prilično cool. Za one koji ne mogu ili ne žele koristiti senzor za otisak prsta tu je opcija otključavanjem licem što uspoređuje vašu fotografiju s onom pohranjenom u bazi i, naglašavamo, ne koristi 3D mapiranje – a to znači da se može otključati fotografijom. Tim rečeno, uvjereni smo da će većina korisnika uređaja pribjeći dobrom starom otključavanju gestikulacijom u kombinaciji s elegantnim otključavanjem otiskom prsta.
Što se ostalih standardnih značajki tiče, Galaxy S10+ dolazi s 3,5-milimetarskim ulazom za slušalice i USB-C portom, no trik je u tome što njegove mogućnosti sežu puno dalje. Ovaj Galaxy ima mogućnost bežičnog punjenja pomoću značajke PowerShare, koja omogućava punjenje drugih uređaja oslanjanjem na S10+.
Konstrukcija, fotografija i dojmovi
Nakon što smo se prestali diviti predivnoj konstrukciji i izvanrednoj pozadinskoj boji koja se prelijeva iz jedne u drugu ušli smo u rutinu korištenja uređaja, što, bez okolišanja, besprijekorno radi. Zahvaljujući više nego što je potrebno jakom hardveru, sve igre i aplikacije rade munjevito brzo, a šlag na tortu daju integracija svih naprednih funkcija Android Pieja, predivni veliki ekran i urez za kameru koji nam, iskreno, nikad nije zasmetao. Što se baterije tiče, ona nam je pružila oko dan do dan i pol korištenja prije spajanja na punjač.
Smartfon je, unatoč svojoj veličini, dovoljno lagan da ne ostavlja 'jeftin' dojam, dok su konstrukcija i materijali izrade usklađeni za premijsko iskustvo - Samsungov Galaxy S10+ je, koliko god to možda smiješno zvučalo, nešto poput Rolls Roycea među uređajima s Androidom. Točka na 'i' rutinskog korištenja svih multimedijskih aplikacija trostruka je kamera te softver koji su, kao što ste već vjerojatno stoput čuli, prilično dobri.
Prije nego što s vama podijelimo naše mišljenje o kameri, napomenut ćemo da se smatramo velikim ljubiteljima mobilne fotografije. Tim rečeno, iskustvo korištenja pozadinske trostruke kamere na S10+ jednostavno je – fenomenalno. Pretpostavimo li, naravno, da iz ovog pametnog telefona nikad nećete izvući performanse profesionalnih fotoaparata, ono što jesmo dobili zbilja je hvalevrijedno. Izuzmemo li karakterističnu zasićenost Samsungove škole fotografije, foto značajke na korejskom smartfonu, od jako dobrog snimanja širokog kuta, pa sve do vrlo solidne noćne fotografije, pružaju velik užitak pri svakodnevnom korištenju.
Štoviše, čak i ako ste prosječan ili loš fotograf, umjetna inteligencija ugrađena u softver pomoći će vam složiti kako-tako solidan kadar - od praćenja kadra u pravom vremenu tijekom fotografiranja, pa sve do uređivanja u kojem jednim dodirom možete spasiti loše snimljenu scenu.
Cijena i zaključci
Prva stvar koja vam je vjerojatno pala na pamet kad ste vidjeli Samsung Galaxy S10+ je cijena. Razlog zbog kojeg bi se u ovom slučaju isplatila investicija sama je filozofija te dizajn uređaja. Ovdje je, naime, riječ o androidskoj 'posvuduši' koja će sve zadatke što ih očekujete od smartfona nadprosječno raditi. Ako tražite uređaj koji uz elegantan izgled pruža najbolje performanse, izvrsnu višenamjensku kameru, veliki ekran i diskretni izrez umjesto popularnog 'zubića', na tržištu postoji jako mali broj smartfona koji mogu nadmašiti S10+.
Samsung Galaxy S10+ tehničke specifikacije:
- Dimenzije: 157,6 puta 74,1 puta 7,8 mm
- Težina: 175 g / 198 g (keramičko kućište)
- Kućište: prednje staklo (Gorilla Glass 6), stražnje staklo (Gorilla Glass 5), aluminijski okvir
- Procesori: Exynos 9820 (8 nm), Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.31 GHz Cortex-A75 & 4x1.95 GHz Cortex-A55), GPU: Mali-G76 MP12
- Memorija: 128 GB (proširivo do 512 GB, kartica microSD)
- Stražnja kamera: 12 MP, f/1.5-2.4, 26mm (širokokutna), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telefoto), 1/3.6", 1.0µm, AF, OIS, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 12mm (ultraširoka), 1.0µm
- Prednja kamera: 10 MP, f/1.9, 26mm (širokokutna), 1.22µm, Dual Pixel PDAF 8 MP, f/2.2, 22 mm (širokokutna), 1.12µm, senzor za dubinu
- Baterija: li-ion 4100 mAh, nezamjenjiva, podrška za brzo punjenje
- Povezivanje: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth 5.0, A2DP, LE, aptX, GPS s A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, podržava NFC, USB3.1, Type-C 1.0
- Senzori i ostalo: čitač otiska prsta ispod ekrana, senzor za prepoznavanje lica
- Operativni sustav: Android 9.0 Pie
- Cijena: 7699 kuna (nabava.net)
- Ustupio: Samsung