BUDITE OPREZNI

Upozorenje korisnicima Gmaila: Širi se nova prijevara, ne nasjedajte

18.02.2025 u 15:14

Bionic
Reading

Korisnici Gmaila upozoreni su na novu prevaru koja omogućuje hakerima potpuni pristup njihovim Google računima. Ova opasna prijevara, prvi put zabilježena u svibnju 2024., koristi umjetnu inteligenciju kako bi ukrala ključne informacije, pri čemu su neki korisnici čak postali žrtve krađe identiteta

Najnoviji način prijevare uključuje korištenje umjetne inteligencije za stvaranje uvjerljivih telefonskih poziva, u kojima prevaranti tvrde da je vaš Gmail račun ugrožen.

Nakon početnog telefonskog poziva, korisnicima se šalju e-poruke koje naizgled izgledaju kao da dolaze od Googlea, ali su zapravo lažne. Te e-poruke sadrže poveznice koje izgledaju autentično, no klik na njih može rezultirati krađom identiteta, financijskih podataka i osjetljivih informacija.

Jedan od žrtava, Sam Mitrović, opisao je svoje iskustvo za Metro: 'Prijevare postaju sve sofisticiranije, uvjerljivije i provode se na sve većoj razini. Ljudi su često prezaposleni da bi posvetili dovoljno pažnje, a ova prijevara bila je toliko uvjerljiva da bih im dao ocjenu 5 za trud. Mnogi će lako nasjesti na ovakve napade.'

Kako se zaštititi?

Ako imate bilo kakav razlog za sumnju, uvijek budite oprezni. Slijedite ove savjete kako biste ostali sigurni na internetu:

Provjerite adresu e-pošte: Sadrži li neobične znakove, brojeve ili nešto što odskače od uobičajenog?

Proučite logotip: Zumirajte logotip i usporedite ga s onim na službenoj web-stranici. Je li mutan ili neprecizan?

Jezične pogreške: Ima li gramatičkih ili pravopisnih grešaka u poruci? Ovo može biti znak da je poruka izrađena na brzinu ili pomoću automatskog prevoditelja.

Provjerite poveznice: Prelaskom miša preko poveznice (bez klikanja) možete vidjeti URL. Odgovara li službenoj adresi web-stranice? Ako ne, nemojte kliknuti. Primjerice, URL koji sadrži riječi umetnute između glavne domene i '.com' (npr. Microsoft.zlonamjernadomena.com) vjerojatno je lažan.

Pazite na zahtjeve za uplatom: Ako vam u drugoj poruci traže uplatu, gotovo sigurno se radi o phishing prevari.

Prošle godine, prevaranti su nekim korisnicima slali fotografije njihovih domova preuzete s Google Mapsa kako bi ih zastrašili i prisilili na plaćanje. Sigurnosna tvrtka Barracuda otkrila je da je takv oblik prijevara sve češći, čineći čak tri posto ciljnih phishing napada. Prevaranti prijete da će podijeliti eksplicitne fotografije ili videozapise ako ne dobiju uplatu, često u Bitcoinima.