TEHNOLOGIJA U ŠKOLI

Zagrebački gimnazijalci dobili Učionicu budućnosti

19.09.2013 u 20:22

Bionic
Reading

Učenici IX. gimnazije u Zagrebu imaju priliku iskusiti kako bi trebala izgledati škola bez udžbenika, bilježnica, krede i ploče. Oni će svoje zadatke obavljati na tabletima

Nakon što je početkom školske godine otvorena prva Učionica budućnosti u osnovnoj školi u Kamešnici, na red su došli i srednjoškolci.

Zagrebačka IX. gimnazija dobila je tu čast postati dom prvoj srednjoškolskoj Učionici budućnosti. Kako je na samom početku istaknula ravnateljica gimnazije, profesorica Svea Bielen, zahvalni su što je među svim srednjim školama u Hrvatskoj upravo njihova odabrana za ovaj projekt.

Profesorica Arijana Blažić, koja će uz profesoricu Sonju Lušić Radošević najviše koristiti učionicu, istaknula je kako profesori imaju viziju da tehnologiju upotrebljavaju na svakom satu.

'Težimo tome da se uporaba tehnologije u školi sama po sebi podrazumijeva, kao što se podrazumijeva upotreba udžbenika. Želimo školu u kojoj će učenici biti kreatori, a ne primatelji znanja. Na nama je sad da hrabro kročimo tamo gdje nijedan nastavnik nije kročio', istaknula je profesorica Blažić.

Pedagoški savjetnik projekta Učionice budućnosti iz Europske komisije, Bart Verswijvel, rekao je kako u vrijeme gospodarske krize nije lako ulagati u obrazovanje, ali mu je kao predstavniku European Schoolneta drago da je zagrebačka Učionica budućnosti inspirirana učionicom iz Bruxsellesa.

'Kao pedagoški savjetnik vjerujem da ovakav okoliš pridonosi razvoju obrazovanja jer daje mogućnost razvijanja kritičkog mišljenja. Tradicionalan način učenja nije sposoban prilagoditi se promjenama oko nas. Nadam se da će zagrebačka učionica imati utjecaj ne samo na ovu školu nego i na cijelu Hrvatsku', rekao je Verswijvel.

Dodao je kako otvaranje Učionica budućnosti u Hrvatskoj smatra još jednim načinom proslave ulaska Hrvatske u Europsku uniju.

'One pokazuju da ne čekate budućnost da dođe, već ste svjesni da je ona već tu', rekao je na kraju Verswijvel.

Ravnatelj CARNeta Zvonimir Stanić naglasio je kako su OŠ Kamešnica i IX. gimnazija pokazale koje sve dobrobiti nova tehnologija može donijeti za učenike.

'Internet je divna tehnologija koja svakog može dovesti u centar zbivanja. Učenici će brzo prihvatiti novu tehnologiju, dok bi profesorima to mogao biti izazov, ali nadam se da će svi uspješno savladati ovaj test', rekao je Stanić.

Projekt Učionica budućnosti realiziran je donacijom opreme tvrtke Samsung čiji je voditelj odjela poslovnih rješenja Danijel Bačelić istaknuo kako žele biti partneri u svim projektima koji mogu pomoći razvoju konkurentnosti društva u Hrvatskoj.

Kako bi pokazali sve mogućnosti Učionice budućnosti, domaćini su napravili konferencijsku vezu s nekoliko profesora s kojima inače surađuju putem interneta. Tako su se izravno javile profesorice iz Italije, Južnoafričke republike, Portugala, Brazila i na kraju iz Otoka.

Upravo je u Otoku otvorena prva Učionica budućnosti u Hrvatskoj, što se pokazalo kao izvrstan potez.

'Veoma smo zadovoljni', rekla je profesorica Ivana Čerina te dodala kako su rad na tabletima najbolje prihvatili učenici 8. razreda, dok je onima u 5. najteže zamijeniti papir ekranom.

'Željni su učenja na tabletima, a prvi put u životu čujem da je učenicima matematika najdraži predmet', rekla je profesorica Čerina.

Profesorica Sonja Lušić Radošević na kraju je održala kratku demonstraciju svih mogućnosti Učionice budućnosti i koliko tehnologija olakšava rad ne samo učenicima već i profesoru.

'18 profesora već je istraživalo sve alate koji su nam dostupni ne bi li osmislilo nastavu u ovoj Učionici. Ono što je bitno jest da učenici mogu koristiti aplikacije koje su njima bliske, ali i omogućavaju profesoru da nadgledaju što učenici rade', rekla je profesorica Lušić Radošević.

I u IX. gimnaziji i u OŠ Kamešnica nadaju se da njihove Učionice budućnosti neće ostati jedine u Hrvatskoj te da će se u budućnosti moći povezati sa svim školama.