Američka vojska predstavila je ovih dana unaprijeđenu varijantu borbenog vozila Bradley. Riječ je o inačici M2A4E1 sa sustavom aktivne zaštite dizajniranom za uništavanje ili barem ometanje nadolazećih protutenkovskih navođenih projektila i drugog pješačkog protuoklopnog oružja poput granata na raketni pogon
Ovaj bi sustav potencijalno mogao pomoći i u obrani od sve veće prijetnje koju predstavljaju bespilotne letjelice, a tportal donosi detalje najnovije nadogradnje Bradleyja.
Vijest o najnovijoj varijanti zaštite popularnih oklopnih vozila priopćio je čelnik Izvršnog ureda službe za zemaljske borbene sustave (PEO GCS) američke kopnene vojske, general-bojnik Glenn Dean. Šef PEO GCS-a je pritom potvrdio da je američka kopnena vojska počela kupovati ograničen broj modela M2A4E1, a koji se reklamira kao najmodernija inačica Bradleyja s mogućnošću preživljavanja.
Prema Deanovim navodima, varijanta M2A4E1 opremljena je integriranim sustavom aktivne zaštite Iron Fist, koji proizvodi izraelski Elbit Systems, a za potrebe američke kopnene vojske instalira ga General Dynamics kao vodeći integrator gotovo svih sustava na Bradleyjima. Najnovija varijanta, ističe Dean, ima i poboljšani infracrveni ciljnik visoke rezolucije te sustav za kontrolu radne okoline radi sprječavanja toplinskog stresa.
Izraelski Iron Fist sastoji se od dva lansera za protumjere i četiri niza senzora postavljenih oko kupole gusjeničnog vozila. Senzori, zapravo manji radari s aktivnim elektroničkim skeniranjem (AESA), koriste se za otkrivanje i praćenje nadolazećih neprijateljskih projektila, a pri čemu im pomažu infracrvene kamere. Nakon što omanji AESA radar zabilježi prijetnju, sustav Iron Fist ispaljuje protumjeru u obliku presretača s visokoeksplozivnom bojnom glavom.
Iron Fist djeluje na način da računalna kontrolna jedinica prima podatke senzora i izračunava lokaciju neprijateljskog izvora protuoklopnih sredstava te optimalnu točku i vrijeme presretanja. Manja, ali visokoeksplozivna bojna glava potom automatski detektira i identificira širok raspon prijetnji, a zanimljivo je to da zapaljivo kućište presretača umanjuje kolateralnu štetu smanjenjem fragmentacije protivničkog projektila, čime dodatno osigurava obližnje osoblje i infrastrukturu. Uz to, paket senzora može podnijeti simultane scenarije višestrukih prijetnji.
Moguća integracija i na glavne borbene tenkove
Proizvođač Elbit Systems ističe da Iron Fist karakteriziraju visoke performanse, mali volumen i težina, kao i zahtjevi za napajanjem koji su ranije bili velika prepreka za podršku sustavu u ranijoj varijanti Bradleyja A3. Inačica M2A4, naime, sada ima novu pogonsku jedinicu (APU), a ona znatno pomaže u integraciji Iron Fista. U izraelskoj tvrtki ističu i da sustav pruža zaštitu od 360 stupnjeva od širokog spektra protuoklopnih prijetnji, kao što su protutenkovske rakete (ATR), protutenkovske navođene rakete (ATGM) i razni bespilotni sustavi, podjednako na otvorenom terenu i u urbanim sredinama.
Valja napomenuti da su razvoj i uvođenje sve sposobnijih protutenkovskih navođenih projektila i drugog pješačkog protuoklopnog oružja, osobito u Rusiji i Kini, dugo bili pokretač usvajanja sustava aktivne zaštite na zapadnim oklopnim vozilima. Iste vrste protuoklopnih sposobnosti sve se više šire i među manjim vojskama, pa čak i kod nedržavnih aktera poput jemenskih hutista. Također, posebna pažnja pri dizajniranju sustava Iron Fist pridodana je zbog prijetnji koje predstavljaju bespilotne letjelice, osobito one s većim manevarskim sposobnostima poput dronova kamikaza.
Analitičari ocjenjuju da će dodavanje sustava aktivne zaštite poput Iron Fista biti jedan od načina osiguravanja da teška oklopna vozila ostanu relevantna na bojištima. Stoga ne čudi to da je Elbit Systems nakon najnovije inačice Bradleyja već ponudio čitavu gamu sustava Iron Fist i za ostala oklopna borbena vozila, borbena vozila pješaštva i logistička vozila, kao i nešto težu konfiguraciju 'čelične šake' za glavne borbene tenkove.