DVA POSTO BDP-A

Amerika traži od Europe više novca za NATO, Njemačka poručila: Nema šanse

31.03.2017 u 15:20

Bionic
Reading

Tijekom prvog sastanka s NATO-om američki državni tajnik Rex Tillerson je u petak zatražio od europskih saveznika da povećaju izdvajanja za obranu na najmanje dva posto BDP-a do 2024.

Njemački ministar vanjskih poslova Sigmar Gabriel u petak je rekao da zahtjev NATO-a o izdvajanju dva posto godišnjeg BDP-a  članica za obranu nije 'ni dohvatljiv ni poželjan', čime se suprotstavio Washingtonu koji od europskih partnera traži da ispune taj uvjet.

Sjedinjene Države daju gotovo 70 posto sredstava u proračun NATO-a, te od svojih saveznika traže da ove godine postignu napredak u postizanju zatraženog postotka od 2 posto. Dosad su to učinile samo četiri članice saveza – Estonija, Grčka, Poljska i Ujedinjeno Kraljevstvo. 

'Dva posto bi značilo vojne troškove od oko 70 milijardi eura. Ne znam nijednog njemačkog političara koji bi tvrdio da je do dohvatljivo ili poželjno', rekao je njemački ministar vanjskih poslova Sigmar Gabriel na prvom sastanku NATO-a na kojem prisustvuje novi američki državni tajnik Rex Tillerson.

'Saveznici koji nemaju konkretnih programa za izdvajanja od 2 posto BDP za obranu do 2024. moraju ih odmah pokrenuti. Oni koji imaju program za postizanje 2 posto, moraju ubrzati napore i postići rezultate', rekao je Tillerson pred 27 kolega ministara vanjskih poslova zemalja Sjevernoatlantskog saveza u Bruxellesu.

Šef američke diplomacije je zatražio od čelnika Saveza da potvrde taj plan na summitu s predsjednikom Donaldom Trumpom 25. svibnja u Bruxellesu. 'Do kraja godine svi saveznici trebaju ispuniti svoje obveze ili pokrenuti programe koji jasno preciziraju kako ih postići', rekao je.

Tillerson je isto tako rekao saveznicima kako će Sjedinjene Države podržavati prethodne ugovore i osigurati da Savez ima sposobnost obraniti se, među ostalim i od agresije Rusije. 

Već godinama, i puno prije nego je novi republikanski predsjednik stupio na dužnost, Washington se žalio na neravnotežu u podjeli financijskog tereta s europskim saveznicima za vojnu potrošnju i ulaganja.

Europljani su se obvezali da će do 2024. trošenje na obranu iznositi 2 posto BDP na summitu NATO-a 2014. Do sada je to postiglo samo pet zemalja. 

'Kao što je jasno rekao predsjednik Trump, Sjedinjene Države više ne mogu snositi toliko nerazmjeran teret u troškovima obrane. Sve zemlje članice Saveza moraju povećati izdvajanja za obranu na najmanje dva posto BDP-a", rekao je Tillerson.

'Kapacitet Saveza u području sigurnosti transatlantske zajednice o tome ovisi', dodao je šef ameičke diplomacije i ustvrdio da 'američki predsjednik i Kongres podržavaju NATO'.

Europske zemlje su zabrinute zbog izjava novog američkog predsjednika koji je NATO ocijenio 'zastarjelim'.