Nova snajperska puška američkog Marinskog zbora Mk22 Mod 0 proglašena je potpuno operativnom godinu dana prije zakazanog roka uvođenja u djelatni sastav tih zasebnih oružanih snaga vezanih uz Ratnu mornaricu Sjedinjenih Država. Svestrana nova puška temelji se na dizajnu koji je usvojilo Zapovjedništvo specijalnih operacija SAD-a (SOCOM) posljednjih godina, a tportal donosi više o snajperu koji bi trebao poslužiti američkim marincima u mogućem sukobu s Kinom u indopacifičkoj regiji
Marinski zbor SAD-a objavio je ovih dana da je postigao punu operativnu sposobnost za svoju naprednu snajpersku pušku Mk22 Mod 0 i to sa svim svojim pješačkim i izviđačkim postrojbama koje su dovršile terensku obuku s novom opremom. Zapovjedništvo marinaca istaknulo je da Mk22 osigurava snajperistima svestranije i održivije oružje većeg dometa ususret pripremama za potencijalni sukob s Kinom.
Valja reći da novi snajper dolazi u redove američkih marinaca unutar programa Force Design 2030, kojim se Marinski korpus transformira u agilniju, učinkovitiju i tehnološki napredniju silu spremnu odgovoriti na izazove budućnosti. Pritom se daje prioritet rezervnim snagama, obalnim operacijama, modernizaciji, dimenzioniranju i sastavu snaga te obuci i međunarodnoj suradnji, a sve kako bi marinci bili bolje opremljeni za odvraćanja i poraz potencijalnih protivnika, ali i održavanja statusa vodeće američke borbene snage.
Odabrana zajedničkim naporima Zapovjedništva sustava marinaca (MSCS), Zapovjedništva marinaca za specijalne operacije (MARSOC) i Zapovjedništva za specijalne operacije američke vojske (SOCOM), snajperska puška Mk22 je napredni sustav preciznog oružja sa zasunom, integriranom optikom 7x35 za dnevne operacije te punjenjem iz odvojivog spremnika za 10 metaka.
Nova puška uključuje i prigušivač zvuka, a sve kako bi omogućio korisnicima da prilagode oružje individualnim potrebama misije, što obuhvaća i mogućnosti poput promjene cijevi i kalibra streljiva na razini operatera.
Povećan domet u sinergiji s preciznijom optikom
Mk22 zamjenjuje puške M40A6, odnosno derivat dugotrajno korištene platforme Remington 7000 i Mk13 Mod7, čime se smanjuje inventar snajperskih pušaka s četiri na tri, kazao je još prilikom početnih testiranja Nick Berger, projektni časnik za program Mk22. Berger je dodao da opcija promjene cijevi na Mk22 pruža marincima mogućnost konfiguriranja za ispaljivanje kalibara .300 Norma Magnum, .338 Norma Magnum ili NATO-ova kalibra 7,62x51 milimetar. Ovakav pristup, ocijenio je Berger, omogućit će marincima gađanje meta s veće udaljenosti i većom preciznošću.
Marinci tvrde da nova dnevna optika 7x35 pruža veće mogućnosti povećanja i promatranja u odnosu na trenutno korištenu optiku 5x25, a povećan domet Mk22 u sinergiji s preciznijom optikom omogućuje snajperistima veću udaljenost od ciljeva, odnosno pruža veću mogućnost preživljavanja strijelca. Navode i da dolazak nove puške znači da će marinci pri ruci morati imati samo različito streljivo i dodatne cijevi, čime se štedi na logistici.
Mk22 također ima odvojivi spremnik za 10 metaka, zbog čega marinci novu pušku smatraju održivijim oružjem, s manje potrebnog vremena za održavanje i popravke koji se mogu obaviti na nižoj razini, a čime se eliminira potreba za slanjem vatrenog oružja na tzv. međupopravnu lokaciju. Uz to, svaki komplet Mk22 uključuje nosač ciljnika, alat i komplet za čišćenje tri vrsta cijevi, kao i komplet izviđačkog snajperskog tronošca, antirefleksni uređaj i laserski filtar.
Nova puška američkih marinaca temelji se na snajperskoj puški Barrett MRAD (Multi-role Adaptive Design), a koja je pak nastala iz Barrettovog modela 98b, ali uz brojne modifikacije i poboljšanja radi što veće modularnosti i praktičnosti. Treba reći da je Shooting Illustrated, službeni magazin američke Nacionalne udruge za oružje (NRA), proglasio Barrett MRAD puškom godine za 2012.
Iskušali ga i američki specijalci
Taj je snajper uveden u sastav SOCOM-a prije tri godine, a istovremeno su ga počele usvajati i poznate američke Zelene beretke. Kasnije su ga prihvatile i pojedine postrojbe iz konvencionalnih kopnenih snaga SAD-a.
MRAD se može pohvaliti višestrukim poboljšanjima, poput sklopivog usadnika koji omogućuje lakši transport puške. Kada je sklopljena, usadnik se 'zakopča' oko ručke zatvarača, što povećava sigurnost transporta. Ipak, glavna značajka MRAD-a je modularnost u vidu mogućnosti promjene cijevi, odnosno kalibra, na samom bojištu. Cijev se mijenja otpuštanjem dvaju vijaka s prednje strane prijamnika i čitav proces traje manje od dvije minute.
Okidač je također modularan i može se ukloniti bez korištenja posebnog alata, a postoji i mogućnost podešavanja duljine povlačenja putem posebnog gumba, kao i podešavanja visine oslonca za obraze. Tu su i polimerska vodilica za vijak koja djeluje kao poklopac za prašinu, dvostruko oslobađanje spremnika i mogućnost prihvaćanja standardnih pištoljskih ručki u stilu pušaka M16/AR15.
Vojni analitičari smatraju da ulaganje Pentagona u zamjeni zastarjele opreme čini marinske snajperiste ubojitijima i fleksibilnijima. Vjeruju i da je Mk22 idealan dodatak već postojećim arsenalima za podršku priobalnim i ekspedicijskim operacijama. U Marinskom zboru uvjereni su da Mk22 zapravo smanjuje broj sustava na kojima marinci uvježbavaju svoje sposobnosti. To pak povećava usredotočenost na ključne zadaće za koje su ponajviše zaslužni interoperabilnost različitih cijevi, površina zatvarača i balistički proračun između svakog kalibra.