U Hrvatskom saboru je u petak trebalo biti glasanje o odlasku dva hrvatska časnika na NSATU misiju u Wiesbaden, ali glasanje je odgođeno. Ministar obrane Ivan Anušić komentirao je na N1 televiziji NSATU misiju, kazavši da su teze oko glasanja na ovu temu u Saboru okrenute potpuno naopako
'Odgođeno je glasanje jer smatramo i mislimo da postoji još dosta činjenica koje će u ovom trenutku biti rečene i nove činjenice, kako javnosti, tako i saborskim zastupnicima. Radi se o dužnosniku NATO-a koji će doći u Hrvatsku, a koji će i reći, a već je i izjavio one teme i činjenice s kojima se već tjedan dana borimo, a to je da hrvatski pripadnik oružanih snaga RH, tj. hrvatski vojnik, neće, ne smije izlaziti van granica NATO saveza, u ovom slučaju granica Njemačke', kazao je Anušić za N1.
'Ovim potezom neće izgubiti HDZ, ovim potezom gubi Hrvatska. Sve ovo vrijeme sam pokušao osvijestiti i saborske zastupnike, i medije, i sve oni koji nas prate da ovo nije borba HDZ-a i SDP-a, ovo je borba u kojem smjeru Hrvatska ide', kaže Anušić.
Podsjetio je da je ovo drugi put da Hrvatska odbija pomoći Ukrajini, te naglasio kako je ovo gubitak ugleda Hrvatske u NATO-u.
'Gubi i gubit će i dalje. Zato je ostavljeno dovoljno vremena ljudima koji sjede u Saboru, koji imaju dovoljno samosvijesti i dovoljno odgovornosti i spremnosti da političku odluku promjene u interesu RH, našeg savezništva s NATO-om i našeg ugleda unutar tog saveza', objašnjava Anušić.
'Sve je zakuhao predsjednik'
'Ovu situaciju u potpunosti je zakomplicirao, zakuhao predsjednik države, ne želeći potpisati to. Na samitu u Washingtonu je rekao da nema problem s tim. Dok je predsjednik Orban rekao ‘Mađarska u tom neće sudjelovati’, Milanović to nije rekao', podsjeća Anušić.
Predsjednik Milanović ponavlja da je njegova pozicija jasna od početka, a Anušić se pita zašto je onda slao Hrvatsku vojsku u Afganistan i mnoga druga mjesta.
'Zašto je potpisao 12 operacija i misija i aktivnosti gdje pripadnici OSRH sudjeluju i danas? On ih je potpisao, supotpisao, a zašto ovu 13. ne želi? Hrvatski pripadnici Oružanih snaga se nalaze u misijama, u operacijama i aktivnostima u Indiji, Pakistanu, Libanonu, Bugarskoj, Kosovu, Litvi, Sredozemnom moru…', nabrojao je Anušić.
Klasificirani podatak
Anušić se osvrnuo o klasificiranom dokumentu o NSATU misiji koji je u međuvremenu deklasificiran.
'Da sam rekao informacije iz tog klasificiranog dokumenta prije nego je bio deklasificiran, ja bih prekršio nekoliko zakona i ja to nisam htio napraviti i šutio sam o tome”, rekao je Anušić.
'Od 700 pripadnika koji budu otišli u Wiesbaden, dio njih logističara će biti logistika skladišta. Znači logističari i časnici za vezu će biti na putu Wiesbaden – Kijev. A gdje će biti na putu? Na putu u uredu NATO-a koji od 1999. stoji kao ambasada NATO-a u pola Kijeva. Radi se o podršci, logističkoj potpori i dinamici potpore koja dolazi sa Zapada', objašnjava Anušić.
Ministar dodaje kako naša dva časnika koja idu u misiju NATO-a neće biti u Kijevu nego isključivo u Wiesbadenu.
'Nitko me nikada nije ponizio'
Ivana Kekin je za N1 rekla kako je premijer Andrej Plenković ponizio Anušića kada je prije njega iznio podatke iz klasificiranog dokumenta o NSATU misiji.
'Politika i umijeće te politike u Saboru svela se na kazališne predstave i uglavnom na laž. Nažalost, ali to je tako. Lažu, govore neistinu i svaki trenutak se pokušava na neki način izmanipulirati javnost koja to prati i gleda. Prvo i osnovno, mene nitko nikada do sad nije ponizio, pa nije ni premijer', istaknuo je ministar.
Anušić je objasnio da se tada čuo telefonski s premijerom i da su se dogovorili da će iznijeti te informacije, ali da je premijer jednostavno prije stigao na red jer je Anušić morao odgovarati na brojne replike.
Kako su neki imali informacije prije deklasifikacije dokumenta?
'Ako smo često komunicirali i govorili da je klasificirano, da se to ne smije komunicirati, kako su onda tu klasificiranu informaciju imali SDP-ovi zastupnici, a prije toga je imao Miljanić na saborskom Odboru. Zna se tko ima pristup klasificiranim podacima. Nema im pristup 20 ljudi. Oko 6,7 ljudi može dobiti takve podatke. Ja ga sigurno nisam rekao, a nije ni Plenković', kazao je.
'Pa služba neka pogleda gdje je procurio dokument i kako je mogao doći u jednu političku opciju. Oni koji su to tamo govorili treba ih saslušati, vrlo brzo će oni priznati, nisu toliko hrabri', dodao je.