JAČANJE OBAVJEŠTAJNE SURADNJE

Arapska koalicija: Oružje korišteno za napade na Saudijsku Arabiju je iransko

16.09.2019 u 19:23

Bionic
Reading

SAD razmatra jačanje suradnje sa Saudijskom Arabijom razmjenom obavještajnih podataka, nakon subotnjeg napada na naftna postrojenja za koje je Washington okrivio Iran što je poduprla i arapska koalicija tvrdnjom da je korišteno iransko oružje za napade.

Napadi dronovima na dva postrojenja saudijske naftne tvrtke Aramco u pokrajinama Abkaiku i Kuraisu u subotu su izazvali požare i znatno smanjenje proizvodnje. Odgovornost za napade preuzeli su jemenski pobunjenici Huti koje podupire režim u Iranu, no Teheran niječe svaku odgovornost.

Američki dužnosnici, koji su željeli ostati anonimni, nisu rekli u kojoj bi se mjeri osnažilo dosadašnje ograničeno dijeljenje obavještajnih podataka sa zemljom u kojoj je napadnuto najveće postrojenje za preradu nafte u svijetu, dodavši da administracija "važe" i druge opcije kao odgovor na taj napad.

SAD, naime, se ne želi previše uvući u sukob u Jemenu te je vrlo ograničeno dijelio informacije sa Saudijcima vezan uz pubunjene Hutije.

U međuvremenu koalicija predvođena Saudijskom Arabijom tvrdi da je napad na naftna postrojenja izveden iranskim oružjem te da napad nije izveden s jemenskog teritorija.

"Preliminarni rezultati pokazuju da je oružje iransko i trenutno nastojimo utvrditi lokaciju s koje je napad izveden (...) teroristički napad nije došao iz Jemena kako tvrde Hutiji", kazao je glasnogovornik koalicije Turki al-Malki.

Neimenovani američki dužnosnik kazao je da su mete pogođene na 19 mjesta i da su napadi došli iz smjera zapad-sjeverozapad, što ne odgovara poziciji teritorija u Jemenu koji drže Huti, koji se nalaze jugozapadno od saudijskih naftnih postrojenja.

Napad u Saudijskoj Arabiji Izvor: EPA / Autor: ALI HAIDER

U reakcijama na napade Sjedinjene Države već su u subotu za napad okrivile Iran, koji to niječe, a Rusija je u ponedjeljak upozorila da ne treba brzati s optužbama.

U ocjenama se razlikuju i izaslanici Ujedinjenih naroda pa je tako posebni izaslanik UN-a za Jemen Martin Griffiths rekao Vijeću sigurnosti UN-a da još "nije posve jasno tko stoji iza napada".

Američka veleposlanica pri UN-u Kelly Craft Vijeću je je rekla da informacije o napadu "pokazuju odgovornost Irana".

Britanska veleposlanica Karen Pierce opreznija je i poručuje da "još razmatramo što se dogodilo i tko je odgovoran".

"Kada se to utvrdi razgovarat ćemo s našim partnerima kako nastaviti na odgovoran način", kazala je Pierce.

Britanski ministar vanjskih poslova Dominic Raab potvrdio je da još nije jasno tko je odgovoran za te napade, ocijenivši ih "obijesnim kršenjem međunarodnog prava".

Nakon napada koji su smanjili globalnu opskrbu naftom za 5 posto, a cijene nafte su porasle za više od 10 posto, Sjedinjene Države su objavile satelitske snimke i pozivaju se na obavještajne informacije koje, kako tvrde, podupiru njihove optužbe da je Iran odgovoran za napade na važna saudijska naftna postrojenja.

Saudijska Arabija proizvodi oko 10 milijuna barela nafte na dan, a zbog napada je smanjila proizvodnju za 5,7 milijuna barela na dan. Dnevno izvozi preko 7 milijuna barela nafte.