Pantabangan
Autor: JAM STA ROSA / AFP / Profimedia
Pantabangan
Autor: JAM STA ROSA / AFP / Profimedia
objavljene su snimke
Razrušeni stoljećima star grad ponovno izranja nakon što se brana na Filipinima isušila tijekom toplinskog vala
Nakon dugotrajnog razdoblja intenzivne vrućine i malo kiše, razina vode u brani je pala i otkrila dijelove potonule crkve, nadgrobne spomenike i temelje građevina iz 300 godina starog grada u pokrajini Nueva Ecija.
'Kada sam čula da potopljena crkva starog grada Pantabangana ponovno izranja, bila sam uzbuđena i željela sam je vidjeti', rekla je 61-godišnja umirovljena medicinska sestra Aurea Delos Santos.
Razina vode na brani Pantabangan pala je za 26 metara do ove godine, s trenutnom razinom za sedam metara nižom nego prije godinu dana. Neki mještani imali su koristi od toga što je postala svojevrsna atrakcija, prevozeći turiste na otok.
'Od ribolova sam zarađivao samo 3,50 dolara, ali kad su stigli turisti, zarađivao sam i 1500 do 1800 dnevno', rekao je ribar Nelson Dellera.
Stanovništvo grada preseljeno je 1970-ih tijekom izgradnje brane, a ona sada služi kao glavni izvor navodnjavanja i vode za Nueva Eciju i obližnje pokrajine. Filipini i druge zemlje u jugoistočnoj Aziji bore se s ekstremnom vrućinom posljednjih tjedana, zbog čega su škole obustavile nastavu, a vlade pozvale ljude da ostanu u kućama kako bi spriječili toplinski udar.
Kambodža je pak u četvrtak okrivila ekstremnu vrućinu za eksploziju u skladištu streljiva u kojoj je poginulo 20 vojnika.
Eksplozija – koja je uništila cijeli kamion sa streljivom i sravnila zgrade – također je u subotu ranila nekoliko vojnika i najmanje jedno dijete u ruralnoj pokrajini Kampong Speu. Ministarstvo obrane priopćilo je kako istražitelji vjeruju da je toplinski val odigrao ulogu u detonaciji starog oružja.
'Eksplozija streljiva 27. travnja 2024. bila je tehnički problem jer je oružje staro i neispravno, a vrućine su samo pogoršale situaciju', navodi se u priopćenju ministarstva.
Klimatski slom uzrokovan ljudskim djelovanjem pojačava ekstremne vremenske uvjete diljem svijeta, uzrokujući sve češće i smrtonosnije katastrofe, od toplinskih valova do poplava i šumskih požara. Barem desetak najozbiljnijih događaja u prošlom desetljeću bilo bi gotovo nemoguće bez globalnog zagrijavanja uzrokovanog ljudskim djelovanjem.