U Zagrebu je, prema dostupnim podacima, u srijedu cijepljeno 12-ero djece od 5 do 11 godina, a u Rijeci njih pet. Bernard Kaić, epidemiolog Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), za HRT je komentirao odaziv na poziv za cijepljenje djece
'Sasvim sigurno bit će veći broj cijepljenih kad se krene cijepiti u pedijatrijskim ambulantama i ambulantama školske medicine. Vidjet ćemo kakav će biti odaziv, ne bih procjenjivao po prvom danu. Činjenica ipak ostaje da što je mlađa dob, manji je odaziv', rekao je Bernard Kaić u HTV-ovu Studiju 4 .
Iskustva zasad govore, sudeći prema kliničkim istraživanjima, da djeca prilikom cijepljenja imaju uobičajene nuspojave.
'Dakle glavobolja, povišena temperatura, bol u mišićima, bol u kostima, uobičajene nuspojave. Oko 50 posto djece razvije nuspojave koje traju dan ili dva. Meni je jasno da je manji rizik od teškog oboljenja za djecu nego za odrasle, jasno mi je da ljudi važu isplati li se riskirati razvoj nuspojava u odnosu na bolest koja će se dogoditi ako se dijete ne cijepi. Sva savjetodavna tijela, uključujući američki CDC, ECDC i Agenciju za lijekove, kažu da korist od cijepljenja nadmašuje rizike. Zasad je to tako, ne možemo drugačije reći. Iz iskustava zemalja poput Izraela ne postoje podaci o nekim ozbiljnim nuspojavama', istaknuo je Kaić.
Djeca će se također cijepiti s dvije doze, uz razmak od tri tjedna.
'Poznato je to da ako je razmak malo veći, tipa iznad četiri, šest ili osam tjedana, čak je to i bolje, što pokazuju podaci', istaknuo je Kaić.
Što se tiče odaziva na poziv za cijepljenje djece od 12. do 14. godine, rekao je da je slab. 'U te tri generacije cijepljeno je 6500 djece. Ne očekujem super odaziv kod mlađe djece, što je šteta', napomenuo je.
Gripe nema
Situacija s gripom je dobra, istaknuo je Kaić, zato što je - nema. 'Bilo je u osmom ili devetom mjesecu nekoliko sporadičnih slučajeva, manjih grupiranja. Prestala je, ali nije joj još vrijeme, no mogla bi uskoro doći.'
Govoreći o epidemiološkoj situaciji, istaknuo je da nije zadovoljan jer imamo tri ili četiri tisuće novooboljelih.
'Izgleda da nas čeka novi val. Nezahvalno je prognozirati, ali vidimo da je u JAR-u došlo do jako naglog skoka novooboljelih pojavom omikrona, vidimo i u Ujedinjenom Kraljevstvu da raste broj novooboljelih. ECDC je jučer objavio dokument o omikronu, u kojem predviđaju da će prevladati tijekom siječnja ili tijekom veljače. Zapravo se očekuje novi val. Za sada znamo da su u JAR-u blaže kliničke slike, no ne zna se kakve će kliničke slike biti u Europi, tamo je ipak ljeto, a ovdje zima', upozorio je Kaić.